Never fight a man with a perm, 2021. AGAMFAHY & Janecký Glass.

Výstava Dreamlike představí unikátní spojení sklářského umění českého výtvarníka Martina Janeckého a francouzského uměleckého dua tatéra Lionela Fahy a jeho ženy Tal Agam. Tato spolupráce umělců z různých oblastí přináší vznik nových forem autorského skla s výjimečným poselstvím a obsahem. Tvůrci, vycházející z punkové kultury a vlastní výtvarné historie, propojují své nezávislé kreativní myšlení v jedinečné společné tvorbě. Na základě osobních poznání a nastavení, se jim v myšlení řetězí apokalyptické snové vize mnoha původních kultur a vznikají tak vizuální eposy, až psychedelické vize, kdy je sen postaven nad realitu.

  

Martin Janecký (*1980) je světově uznávaný sklářský umělec s mistrovským ovládáním techniky horkého skla. Absolvoval sklářskou školu v Novém Boru a získal cenné zkušenosti během pobytů v zahraničí, zejména na sklářské škole Pilchuck (USA), kde zdokonalil metodu „inside sculpting“. Jeho ojedinělé plastiky, zobrazující realistické tvary lidských hlav, zvířat, lebek a dalších motivů, vznikají bez použití forem, přímo u pece ze žhavé skloviny.

  

Francouzský tatér Lionel Fahy, absolvent Orléanského institutu vizuálního umění, se věnoval malbě, tetování a hudbě. Jeho hravý avantgardní styl je dnes uznáván pro svůj originální osobní styl. Jeho manželka Tal Agam, absolventka South Bank University v Londýně, se věnuje zvukové tvorbě více než 20 let. Společně tvoří umělecké duo AGAMFAHY.

  

kurátorka: Sylva Petrová