Agapé a jiné lásky

Antičtí filozofové rozlišovali šest forem lásky. Nejvyšší formou je božská láska agapé, láska mezi člověkem a bohem a také bezpodmínečná láska člověka k jiným lidem. Pohostinná láska xenia představuje důležitou ritualizaci vztahu k hostu, který měl ve starověku atributy boha. Přátelská láska philia je oboustranná intenzivní náklonnost mezi rovnými, jako jsou přátelé, kolegové nebo sourozenci. Philautia označuje sebe-lásku, náklonnost člověka k sobě samému, od zdravého sebevědomí po narcistní ješitnost. Rodinná láska storge reprezentuje instinktivní, přirozené city k blízkým lidem, nejčastěji v rodině, jako je vztah rodičů a dětí. Erotická láska, eros, je smyslná, vášnivá, sexuální. 

 

Instalace Agapé a jiné lásky se zamýšlí, jak lze reinterpretovat tyto antické pojmy dnes a také v kontextu jejich předchozích interpretací různými výtvarnými směry. Skupina autorů touto výstavou završuje své období site-specific projektů připravovaných pro festival Chebské dvorky. Stejně jako v předchozích instalacích (4+1, Tesseract, Comedia, Camera normalis, Zahrada), se i zde autoři zabývají vztahem sakrálního a profánního, klasického a současného, způsoby zobrazování těla, balancováním mezi post-modernou a post-fotografií

 

Naše šestice výtvarníků se před šesti lety spojila z lásky k Chebským dvorkům a Galerii 4. Po následujících šest desítek dnů bychom Galerii a jejím návštěvníkům těchto šest lásek rádi, s láskou, rozdávali. 

 

Denisa Dimitrovová, Lukáš Georgiev, Barbora Karpíšková, Radim Kučera, Adéla Leinweberová, Roman Neruda

Volné sdružení profesionálních fotografů a výtvarníků představuje svou současnou tvorbu. 

Výstava v Klubu G4.

 

Vernisáž 27. 1. 2023 v 18:00, Klub G4 

Výstava potrvá do 29. března 2023

Galerie 4 – galerie fotografie, p. o.

Františkánské náměstí 1, Cheb

E/ galerie4@galerie4.cz | W/ www.galerie4.cz  

Otevírací doba Klubu G4: út–pá 10.00–17.00 nebo dle dohody