Série obrazů prezentovaných na výstavě Gretel & Hänsel in einem Klimawald se zrodila v prostředí ateliéru v malé vesnici na úpatí Železných hor, kde již od prvního lockdownu tráví umělec Aleš Zapletal koncentrovanou tvorbou většinu svého času. Právě venkovské prostředí a zádumčivost zdejší krajiny zásadně ovlivnila malířův přístup k umělecké práci.

 

Romantizující a naivní pohled autora se mísí s magickým a surovým. Staré a nové mýty se prolínají a vytváří nové celky. Antropomorfizované bytosti přicházející z říše rostlin, zvířat i duchů tiše vypráví své bizarní příběhy. Ocitáme se v konejšivé pohádce, nebo klimatickém folk-hororu?

 

Aleš Zapletal studoval na FaVU VUT v Brně a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou dokončil v ateliéru Jiřího Davida v roce 2016. Je čerstvým absolventem doktorského studia v Ateliéru malířství II na AVU pod vedením Vladimíra Skrepla. V disertační práci se zabýval žánrem filosofických obrazů a způsoby, jimiž se obrazy mohou podílet na filosofickém myšlení.

 

kurátorka: Kateřina Palešníková

grafický design: Aleks Hue