grafický design: Jan Arndt

Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko jsou slovenská umělecká dvojice, aktuálně žijící v Praze. Vytváří komplexní intermediální instalace a prostředí, které balancují na pomezí volného umění, designu a architektury. Při vytváření objektů často pracují s konkrétním obrazem či metaforou, obvykle je vstupním bodem nástroj („tool”) a jeho využití v určité situaci („motive”).

  

Samostatná výstava v Galerii Kostka je tematickým ekvivalentem ke kolektivní výstavě ve velké galerii MeetFactory. Autoři pojímají výstavu jako náhled, nebo volnou kompozici aktuálních děl a objektů, bez cíle jakéhokoliv rozuzlení. Představují především nové objekty ze série Stĺpy a veže, které navazují na exteriérové dílo Kukaň (2023) inspirované architekturou ptactva, vzájemně se ovlivňujícím lidským a zvířecím stavěním a jeho přestupováním. Důležitý je zde motiv závětrné strany, jakési bezpečné plochy pro stavbu, růst, ukotvení, vpletení nebo dočasné přečkání. Ve vztahu s objekty jsou v prostoru rozmístěny menší série užitých předmětu, které spoluutváří světelné, zvukové a prostorové podmínky galerie.

  

Alex Selmeci (*1994) a Tomáš Kocka Jusko (*1994) jsou multidisciplinární umělecké duo, které pod názvem Selmeci Kocka Jusko tvoří od roku 2017. Jsou absolventy Ateliéru současného obrazu na Fakultě umění TUKE v Košicích a v roce 2023 dokončili magisterské studium v Ateliéru intermediální tvorby II Dušana Zahoranského, Pavly Scerankové a Romana Štětiny na Akademii výtvarných umění v Praze. Jejich umělecké projekty byly prezentovány na několika sólových (Galeria TIC, Brno; Berlínský model, Praha; Východoslovenská Galéria, Košice; Temporary Parapet, Bratislava; VUNU Gallery, Košice) a skupinových výstavách (FUTURA Gallery, Praha; Galerie Jelení, Praha; Hotdock Project Space, Bratislava; GAVU, Cheb). V roce 2019 absolvovali rezidenční pobyt v kulturním centru Banská st a nica a v roce 2020 rezidenci v AIR FUTURA v Praze.

  

kurátor: Ján Gajdušek

produkce: Nikol Hoangová

propagace: Zuzana Kolouchová, Filip Pleskač

instalace: Antonín Klouček, Karel Mazač, Oliver Mazač, Samuel Stano, Extended

   

Galerie Kostka není bezbariérová.