Má Petr Kellner sklony k hostilitě? Je Pavel Tykač melancholik? Sleduje David Beran potají tureckou telenovelu? I vám se zdá, že o nejbohatších Češích zhola nic nevíte? Že ani neznáte pořádně jejich obličeje? Cože, vy nevíte, kdo je Petr Pudil? Pojďte s námi objevovat tajemstvím opředený svět zdánlivě nedotknutelných a nedostupných oligarchů (ano, z 99 % mužů).

 

Výstava Barbory Šimkové a Andrease Gajdošíka satiricky navazuje na mediálně vděčné téma “českých boháčů”. Navzdory zájmu nejen bulvárního, ale i kritického tisku, autoři zůstávají skeptičtí a v přesvědčení, že o partičce nejbohatších Čechů toho, z humanitně-vědeckého hlediska, stále skoro nic nevíme. Jak to napravit?

 

Místně specifická část výstavy pokoutně promlouvá k přirozenému místnímu publiku – návštevníkům kina. Při tom ale nezůstane, na otázky se hledají odpovědi přes oblíbený žánr online psychologických testů na určování osobnostních typů. V tomto případě se však zkoumají ti nejbohatší. Jejich obličeje jsou beze zbytku ponechány všanc předsudkům nás všech, obyčejných lidí.

 

Je tohle jediná možná cesta, jak prozkoumat nedotknutelné? Vrstevnatá recesistická citace jako vzrušující exkurz do poněkud zkarikovaného světa tzv. sedmé třídy možná odhalí, jak to všechno souvisí i s vaším životem, a kdyby ne, tak se alespoň dozvíte, jestli má ten Kellner sklony k hostilitě…