►umělecký večírek►prostorová instalace►promítání►performance►hudba

 

Po smrti Roberta Filliou, francouzského člena hnutí Fluxus, v roce 1987 někteří umělci začali slavit narozeniny umění v duchu jeho pojmu “The Eternal Network” (Věčná síť). Oslavy narozenin se konaly v různých městech po celém světě a umělci byli požádáni, aby přinesli dárky k narozeninám pro umění – umělecká díla, která by mohla být sdílena v síti.

 

 Umělecká narozeninová oslava nebyla nikdy formální událostí, ale byla vždy organizována prostřednictvím sítě. Každé zúčastněné místo pořádá vlastní oslavu – od několika přátel v soukromém ateliéru až po představení v muzeu, galerii nebo rozhlasové stanici. Jedinou podmínkou je, aby každá skupina mohla posílat a přijímat narozeninové dárky pro umění. Filliouův vynález narozenin umění je typickou Fluxusovskou tradicí vážné zábavy.

 

 Také Bludný kámen chystá na 17. 1. v Matičním domě v Opavě akci 1 000 057. NAROZENINY UMĚNÍ.

 

►prostorová instalace umělecké skupiny Hejno (Jan Bražina, Adam Hejduk, Matěj Jindrák)

 

▼performance

Global Genocide►Michaela Rožnovská►Nikola Rácová

 

►promítání artového muzikálu ‘Siksa. Stabat Mater Dolorosa’

Muzikál je performativním snem o dělání filmu, který se stane skutečným. Sen i film mají přitom chuť žvýkačky, která byla žvýkána příliš dlouho. Nostalgická pozvánka do tanečního příběhu o holce, která se vrací do dětství, přičemž se obléká jako jiná žena používající matčin oděv a veškeré role, které hraje, slouží k jejímu potěšení. Film je nástrojem pro rekonstruování scén z mládí, stejně jako barokním rozloučením veškerým třpytkám a jednorožcům. Hudba SIKSY je scénářem odmítnutí, kamera Piotra Machy je jednou z vražedných zbraní, kterou by SIKSA ráda využila k rozdrcení moderní reality. Je to umělecký jazyk, který SIKSA používá – zbraň, dívka a smrt – to je to, v čem žijeme.

Trailer 

 

▼hudba

DIMMACHERUS

harsh noise – power electronics

https://dimmacherus.bandcamp.com/ 

Best before end

Naivní breakcore bez glutamátu, zato přesolený.

https://soundcloud.com/kamarad/ 

To Je Hrůza

experimental/performance/rap

Čtyřčlenné hudebně performativní uskupení grázlů, hypen a doktora. Jsou neviditelní na scéně již dva roky. Identifikují se s experimentálním rapem, technem a Tylerem Durdenem. Patetické promluvy k publiku a chaos. Kdo nenosí šustku, nepatří do gangu.