Barbora Kleinhamplová představuje práce vztahující se k tématům moci a kolektivních traumat. Centrálním dílem výstavy je film Irresistible, jenž vznikl ve spolupráci s Mistress Velvet* a jehož vznik v roce 2021 Galerie TIC koprodukovala.

  

Film otevírá prostor pro uvažování o BDSM jako o subverzivní sféře, pomocí které by se skrze jednotlivce mohla odehrát širší společenská změna. Mistress Velvet byla queer dominou z Chicaga (původem z Ghany), ale také absolventkou gender studies se zaměřením na Africkou diasporu. Práce v sexuálním průmyslu se stala součástí jejího akademického života. Klienti, kteří za Velvet přicházeli se ptali po své identitě a spolu s Velvet pak řešili, skrze feministickou černošskou literaturu, patriarchální útlak a reparace. Film je vizuálně-poetickým manifestem, který nahlíží hlavní postavu jako potenciální strůjkyni budoucí revoluce. Film se neplánovaně stal i poslední vzpomínkou na Mistress Velvet, jež bohužel v březnu letošního roku zemřela.

  

Film bude na výstavě doplněn o další vrstvy, s nimiž funguje v dialogu. Kromě staršího filmu MPEG Girl představující portrét pornoherečky Lídy a funguje v protikladu k radikálně emancipační pozici, kterou reprezentuje Mistress Velvet v Irresistible, zde Kleinhamplová představí také objekty a audioinstalaci, které přímo pro tuto výstavu vytvořila. Audioinstalace vznikla ve spolupráci s Theou a Lucky.

  

*Mistress Velvet používala zájmena she/they, v češtině volíme ženský rod v angličtině: they.

  

kurátorka: Marika Kupková

místo konání: Galerie U Dobrého pastýře