Darkside Moonwalker, foto: Barbora Trnková

Přestože se vzhled Měsíce neustále mění v souvislosti s lunárními cykly, z důvodu vázané rotace se ze Země po nocích běžný smrtelník dívá stále na jednu a tu stejnou stranu Měsíce. I obsah internetu si většina z nás prohlíží pouze z té ověřované, bezpečné, civilizované a pro někoho tedy obecně z té lidštější stránky. Té, která podléhá cenzuře, regulím, zákonům, ekonomickým a mocenským strukturám a která je dostupná známými webovými prohlížeči.

 

Na internetu je toho samozřejmě více (deep web, dark web), ale tento obsah není bežnými vyhledávači indexovaný, je nutné použít speciální programy, protokoly, nebo autorizace. Komunikace na dark webu neprobíhá na architektuře client-server, ale skrze peer to peer řetězec klientů-uzlů v nichž je navíc pokaždé zašifrována. Tím je uživatelům zaručena vysoká míra anonymity. Rubem této výhody je skutečnost, že se jejich počítač aktivně zapojí do sítě, ať už se na ní děje cokoliv. Nalezneme zde stránky skryté především z praktických, bezpečnostních, ale také právních důvodů. Darkside Moonwalker ukazuje náhodně vybraný obsah dark webu v podobě screensaveru

 
Když během této výstavy odejdete od počítače, na kterém si prohlížíte nabízený obsah, Darkside Moonwalker listuje obsahem skrývaným a provede vás divokou džunglí, která se nachází mimo přístup prostřednictvím běžných prohlížečů. Máme mít obavy, že uvidíme něco, co vidět nechceme? Něco, při čem se nám zkřiví obličej? Možná, a co by to znamenalo?
 

A také se možná ukáže, že jde o svobodné útočiště pro bezpečné sdílení nejrůznějších dokumentů bez cenzury, z nichž některé by naopak veřejně přístupné být měly. V oblasti regulace internetového obsahu probíhá (v lepším případě) živé vyjednávání, přesto se většina této diskuse odehrává převážně již v rámci hranic běžně dostupného webu a za jeho podmínek, čímž se nám tyto hranice mají tendenci rozpouštět, vytrácet se ze zorného pole. Konfrontace s obsahem na odvrácené straně k běžnému uživateli, nám je však může připomenout.

 

Výstavu připravila Barbora Trnková ve spolupráci s Tomášem Javůrkem. Více informací zde. Stáhněte si ScreenSaverGallery s výstavou Darkside Moonwalker zde.

 
http://metazoa.org/ 

http://barboratrnkova.cz/
 

Projekt finančně podpořila FaVU VUT Brno.