BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc

BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc. 24karátové plátno na 4 kolech.
 
Významný česko-německý umělec, který reprezentuje několik malířských stylů, aplikoval své umění na karoserii průkopnického roadsteru.
 
Praha. Automobily a umění. Automobilové umění. Umění stavět automobily. U BMW mají umění a automobily k sobě blízko nejen na mezinárodní úrovni, ale také v rámci České republiky. BMW Czech Republic to již dokázala v roce 2018 představením dvojice vozů BMW i3 a i8 STARLIGHT EDITION. Na tyto vozy volně navazuje také BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc, jehož vzhled je dílem světově proslulého česko-německého umělce Milana Kunce ve spolupráci s praž-skou galerií Cermak Eisenkraft. Cílem projektu je originálním způsobem poukázat na témata související s ochranou životního prostředí a trvalou udržitelností. I to je důvod, proč byl jako „umělecké plátno“ zvolen právě revoluční plug-in hybridní sportovní vůz BMW i8 Roadster. Výtěžek projektu je určen na podporu projektu The Ocean Cleanup, organizace zabývající se čištěním oceánů od plastů.
 
Filozofie divize BMW i se zaměřuje na šetrnost k životnímu prostředí nejen samotných automobilů a jejich provozu, ale také celého vývoje, výroby a recyklace. Tento komplexní přístup oslovil i galeristy z Cermak Eisenkraft, kteří navrhli Milana Kunce, jenž ve své tvorbě často kritizuje konvenční automobily a jejich vliv na životní prostředí. Myšlenkou celého projektu byla právě příroda, resp. životní prostředí a jeho čtyři živly: voda, oheň, země a vzduch. Právě jejich vyvážení je základem života na Zemi.
 
„Dlouho jsem přemýšlela, jak navázat na projekt STARLIGHT EDITION ‚one of one‘, který vzbudil celosvětovou pozornost a díky své unikátnosti byl vystaven i v budově BMW Welt v Mnichově jako první projekt vytvořený na některém z lokálních trhů. To bylo velké zviditelnění pro celou Českou republiku. S novým projektem jsem se rozhodla posunout od designu do roviny umění s celosvětovým dopadem. BMW i je naprosto unikátní celkovým ekologickým přístupem. Proto i výtěžek z prodeje tohoto vozu bude věnován organizaci The Ocean Cleanup zaměřenou na čistění oceánu,“ dodala Jana Dvořáková, manažerka BMW i v České republice.
 
Milan Kunc (1944) je malíř, který během svého profesního života pracoval především v Německu, Itálii, USA, Nizozemsku, Indii a v České republice, odkud v roce 1969 emigroval a kam se v roce 2004 vrátil. Jeho tvorba zaujme originálním stylem, propracovaností i obsahem. Je považován za reprezentanta hned několika uměleckých směrů, jako jsou pop surrealismus, Ost Pop, hnutí low-brow, vytvořil vlastní malířský výraz, který lze spatřit v jeho kresbách, fotokolážích, a především obrazech na plátně či plátkovém zlatě. O tom, že díla Milana Kunce překračují hranice států, svědčí i bezpočet výstav po celém světě, kde se jeho obrazy, ale také keramika objevily. Často lze v jeho tvorbě nalézt témata související s negativními vlivy moderního světa na přírodu a životní prostředí obecně.
 
Motivy čtyř živlů z každého úhlu pohledu.
 
BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc nese na své karoserii pop surrealistické vyjádření čtyř základních živlů v jasně rozpoznatelném stylu Milana Kunce. Každá část vozu tvoří samostatný příběh každého z živlů – ohně, vody, vzduchu a země. Divák je malířem cíleně provokován s poukazem na aktuální stav naší planety. Malba budí otázky o směřování další vývoje lidstva a naší planety Země.
 
Milan Kunc komentuje své myšlenky stojící za návrhem unikátního vozu.
 
Kapota.
„Motýl a vegetace reprezentuje element vzduchu a energetické transformace přírodních sil. Zvolil jsem motýla jakožto symbol této zázračné metamorfózy.“
 
Pravá strana – voda.
„Ryby, šneci, krabi, hvězdice – výskyt těchto živočichů a jejich přetrvání jsou znakem vyváženého životního prostředí, za které neseme my, lidé, zodpovědnost. Právě oni jsou odkázáni na čistotu tohoto elementu – vody.“
 
Levá strana – země a vzduch.
„Krajina transformovaná působením nás, lidí. Prezentuji unikátní životní prostředí pro lidi a živočichy, jeho čistota je podmínkou pro další vývoj života. Větrné elektrárny zde znázorněné využívají sílu větru, obnovitelného zdroj energie. Květiny, včely, ptáci a zvířata pak reprezentují rovnováhu v přírodě.“
 
Záď – oheň.
„Naše planeta je součástí kosmu, ve kterém od pradávných časů probíhají všechny tyto metamorfózy. Oheň zde symbolizuje zdroj energie, potřebný pro udržení života a jeho vývoj. Také hnací sílu vpřed – motor, srdce vozu! Letmo se dotýkám tématu kosmu, poukazuji na potřebu recyklace. Je zároveň výzvou pro naši zodpovědnost při využití fosilních zdrojů energie.“
 
Unikátní technika malby na zlatý povrch.
 
Originální ale nejsou jen samotné motivy opírající se o celoživotní dílo Milana Kunce, ale také technické provedení laku BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc. Základem vozu je totiž zlatá barva s obsahem 24karátového zlata. Technika malby na zlatě tvoří samostatnou kapitolu tvorby Milana Kunce, v případě automobilu BMW i8 Roadster pak umělec využil zkušenosti designéra Zoltána Matušky, který je autorem dřívější edice „one of one“ – BMW i3 a i8 STARLIGHT EDITION. Tyto vozy taktéž používaly na své karoserii barvu s obsahem pravého zlata. Zoltán Matuška a lakýrník Miroslav Špičák tedy připravili karoserii BMW i8 Roadster ve zlaté barvě. Použili k tomu lakýrnickou technologii BMW ColorSystem využívající laky BASF a používanou v lakovnách oficiálních servisních partnerů BMW. Na tento základ Milan Kunc vytvořil své umělecké dílo na čtyřech kolech. Pro zajištění stálosti byl celek přelakován 4 vrstvami kvalitního průhledného laku s vysokým leskem, opět z programu BMW ColorSystem.

 
Cíl projektu 4 Elements by Milan Kunc.
 
BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc má po své premiéře, která proběhla koncem února 2019 v Praze, před sebou exhibiční program. Bude k vidění na různých místech a výstavách, kde bude otevírat myšlenku automobilu odpovědného k životnímu prostředí. První zastávkou bude pražský showroom společnosti Invelt, kde bude vůz vystaven do poloviny března. Jednou z dalších zastávek bude také mnichovské BMW Museum.
Po skončení své mise bude BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc prodáno. Výtěžek z celého projektu bude věnován organizaci The Ocean Cleanup zaměřující se na čistění oceánů od plastového odpadu. Zástupci této organizace sídlící v nizozemském Rotterdamu již mají od BMW i k dispozici trojici čistě elektrických vozů BMW i.
Tímto zakončením získává kombinace umění a automobilů BMW zcela nový rozměr překračující hranice světa umění a myšlenek a mající přímý vliv na kvalitu životního prostředí. V tomto případě vodního živlu.
 
BMW i8. Unikátní příklad komplexního udržitelného přístupu.
 
Automobily divize BMW i jsou navrženy s ohledem na minimální dopad na životní prostředí během jejich vývoje, výroby, provozu a recyklace. Tento přístup ale sahá ještě dále a proniká doslova do každého detailu těchto vozů. Je zřejmý například z uceleného řetězce výroby, zpracování a recyklace dílů vyrobených z uhlíkových kompozitů (karbonu). BMW Group se podílí na celém řetězci, například samotná uhlíková vlákna vyrábí s využitím vodní energie v americkém Moses Lake. Kromě patentované velkosériové výroby uhlíkových kompozitů BMW Group vyvinulo vlastní systém recyklace dílů z uhlíkových vláken, které lze následně zcela znovu použít. Recyklace je obecně významné téma u modelů divize BMW i, protože obnovitelné a recyklované materiály pomáhají chránit životní prostředí a nahrazují běžné materiály, jako jsou například plasty. Znovu použít je možné 95 % elektrického BMW i3. U tohoto vozu jsou například obklady palubní desky a dveří vyrobené z 30 % z recyklovaných PET lahví a zbylých 70 % pochází z bombajského konopí. V každém BMW i3 je zrecyklováno nejméně 27 PET lahví a nápojových plechovek. Kůže barvená speciálním procesem z listů olivovníku nebo obložení interiéru využívající rychle rostoucí eukalyptus jsou dalšími ukázkami komplexního přístupu aplikovaného při vývoji vozů BMW i.
Z hlediska životního prostředí neutrální výrobu vozů BMW i zajišťuje moderní továrna BMW v Lipsku s vlastní větrnou elektrárnou pokrývající energetické potřeby podniku. Energii potřebnou k výrobě modelů BMW i se navíc podařilo s již tak efektivními výrobními procesy standardních vozů BMW snížit o polovinu. Při výrobě BMW i3 se spotřebuje o 70 % méně vody, než v případě BMW řady 1. Sedadla tohoto modelu v provedení Lodge jsou navíc čalouněna vlnou z ovcí chovaných přímo v areálu továrny. Tento materiál se vyznačuje tím, že v létě chladí a v zimě hřeje, takže omezuje potřebu chlazení či vyhřívání, a tudíž i spotřebu energie. Uvnitř továrny jsou též vlastní včelstva produkující med v biokvalitě.
Vozy BMW i tedy neukazují jen cestu k budoucnosti individuální dopravy v oblasti hospodárných poháněcích soustav, ale také svým celkovým respektem k životnímu prostředí. Podpora projektu The Ocean Cleanup je tak zcela přirozeným navázáním na přístup pevně integrovaný v hodnotovém žebříčku BMW i.