Jednodenní expozice celého díla Martina Cacha, dosud pouze deponovaného v bytě autora, vznikající od osmdesátých let podnes (nejméně 4000 obrázků).

Cachova hudební knihovna naživo – 16. srpna 2015 od 10.00 do 22.00 

Martin Cach a jeho dílo z let 1982 až 2015

Mimořádné vystavení celoživotního díla svébytného ostravského malíře Martina Cacha, někdejšího undergroundového hudebníka (kapela Vzhůru do dolů)a rentgenologa. Na ploše Trojhalí Karolina bude k vidění cca 4 až 6 tisíc Cachových kreseb dosud uložených ve skříních či pod postelemi v autorově bytě. „Cachova tvorba je těžko zařaditelná, napadá mě hned několik krabiček, do žádné z nich ale nakonec Cacha stejně nesměstnám: porubský artbrut, insit, surrealista, nedělní malíř… Nejspíše má asi pravdu samotný autor, který říká, že ´chce být zařazován jedině sám pod sebe´. Jinak řečeno, Cach se nepodobá nikomu a ničemu, je to jedinečný cachismus, bohužel, kunsthistoriky zbytečně opomíjený, proto využíváme unikátní možnost představit ho v rámci projektu Jiné radosti,“ říká Ivan Motýl, spolukurátor výstavy. 

Do instalace tisíců obrázků se mohou od 8.00 zapojit příznivci umělce a pořadatelů. Od 10.30 do 22.00 bude expozici doprovázet hudební archiv Martina Cacha a od 12.00 v každou celou a pět minut bude přednášeno Cachovo literární dílo. Samotný autor bude přítomen od 10.30 hodin a bude pokračovat v celoživotní tvorbě nebo popíjet pivo v imitaci porubské restaurace U Lva, do níž léta chodívá.  

—————- 

Martin Cach (nar. 1954 v Šumperku), žije v Ostravě-Porubě, pracuje v rehabilitačním centru v Hrabyni.

—————- 

Akci pořádá PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava ve spolupráci s Galerií Wurst a tajnou krčmou Rubrum, které jsou zároveň autory projektu a které zajišťují po celou neděli pivo-limo-guláš-buřty.

—-

Pivo limo guláš buřty.

Ve spolupráci s Galerií Wurst a tajnou krčmou Rubrum, které jsou zároveň autory projektu.