Cena Jindřicha Chalupeckého je nejvýznamnější tuzemské ocenění pro umělce do 35 let. Než jako soutěžní přehlídka se však v posledních letech profiluje spíše jako platforma pro zprostředkování profilových uměleckých pozic a témat současného umění.

 

Výstava letošních laureátek a laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje nové práce čtveřice autorek*ů a jednoho uměleckého ne-kolektivu, připravené přímo pro příležitost společné prezentace v historické budově Pražákova paláce v Brně. Prostorově, materiálově i tematicky vrstevnaté projekty vznikaly od ledna tohoto roku a mohly by fungovat i jako pět samostatných výstav, kdy je každá práce formálně i tematicky uceleným univerzem.

 

Návštěvnice*íci uvidí nový hudební film Hair Flip Valentýny Janů, multikanálovou video instalaci Jakuba Jansy, navazující na jeho dlouholetý projekt Club of Opportunities, intimní fotograficko-textilní instalaci s textovými útržky konverzací, které vznikly v rámci projektu ERROR Roberta Gabrise, site-responsive prostorovou instalaci pro sérii 12 velkoformátových tarotových karet ne-kolektivu björnosonova a sochařskou instalaci Anny Ročňové, která expanduje z výstavních prostor i do přilehlé městské zeleně.

  

umělkyně*ci: Robert Gabris, Jakub Jansa, Valentýna Janů, Anna Ročňová, björnsonova w/ Tamara Antonijević, Lucia Kvočáková, Lucie Svoboda Mičíková, Tanja Šljivar, Nik Timková a Zuzana Žabková

 

kurátorky: SJCH kolektiv (Barbora Ciprová, Veronika Čechová, Tereza Jindrová, Karina Kottová)

 

architektura výstavy: OBJEKTOR ARCHITEKTI – Jakub Červenka

produkce: Sára Davidová, Jakub Lerch (SJCH), Miroslava Pluháčková, Martina Třeštíková (MG)

vizuální identita: 20YY Designers