“Jsem umělec. Maluji, tvořím sochy a performuji. Inspiruje mě antické umění, které jsem sál již od dětství s mateřským mlékem. Vyprávím nepříjemné příběhy ze svého dětství. Možná mě někdo bude považovat za arogantního, ale takový boužel jsem. Chci, aby mé příběhy viděl celý svět, proto aby se již neopakovaly. Buďte první a pociťte tu čest mě vidět. Připojte se k mé fantazii.” (Paweł Sobczak)

 

Série: close enough představí opět šest mezinárodních umělců ze střední Evropy.

V roce 2017 proběhlo otevřené výběrové řízení na kurátora v GAVU. Záměrem kurátora Hidden gallery bylo spolupracovat s dalšími akademiemi a hostit umělce, kteří by jinak měli výstavu v galerii na své vlastní akademii. Bohužel tento program nebyl vybrán.

Představovat zahraniční umělce v Praze je však podle nás důležité jak pro veřejnost, tak pro studenty umění. V novém cyklu tedy budou vystavovat studenti/čerství absolventi malířských oborů na akademiích výtvarných umění z okolí České republiky.

 

Paweł Sobczak se narodil v roce 1997 v Mikolowě (Polsko). Studoval na Akademii výtvarných umění v Katovicích. V současné době je magistrem umění. Jeho díla byla vystavena v Polsku i v zahraničí (Španělsko, Spojené státy, Japonsko).

Sobczakova tvorba se zdá být formou autoterapie, pokusem vyrovnat se s těžkou minulostí a dětstvím. Hlavním tématem jeho tvorby je homme fatale – vzácný motiv zobrazující osudového muže. Objevuje se v jeho autoportrétech, mužských aktech, portrétech lidí z umělcova okolí i ve fiktivních postavách. Tato zobrazení jsou doprovázena rozmanitou symbolikou. Emocionální náboj vyzařující z obrazů je zase budován pomocí intenzivních a expresivních barev „nakažených“ temnými tóny stékající barvy – to vyvolává pocity podobné těm při pohledu na krásné ovoce rozežrané hnilobou.

Obsah a styl Sobczakových obrazů může v divákovi vyvolávat ambivalentní emoce – na jedné straně chtíč, přitažlivost a posedlost (odpovídající energii života), na druhé straně pocity pomíjivosti, melancholie nebo zkaženosti.