U příležitosti výstavy Magnetický sever, východ (QWA – Sofi Hémon, Inna Maaimura) – první výstavy současného umění v Pavilonu Anthropos, která prezentuje vztah mezi moderní architekturou muzea a jeho obsahem a posláním si Vás dovolujeme pozvat na sympozium:

CO DĚLÁ SOUČASNÉ UMĚNÍ V MUZEU?

DIALOG: Architektura – prehistorie – současné umění

Přednáškový sál Pavilonu Anthropos, Pisárecká 5, Brno, od 10 hodin

Ve spolupráci s Moravskou Galerií v Brně Vás zveme na sympozium: které se bude zabývat vztahy mezi prehistorií (archeologií, antropologií), současným uměním a architekturou. Architektura muzeí prezentujících prehistorické sbírky je proměnlivá. Muzea s prehistorickou tématikou vznikají po celá Evropě již od počátku 19. století a stávají se důležitou součástí národních identit. Tato muzea archeologické předměty shromažďují, vystavují, ale také studují, často interpretují a prezentují a stávají se tak významnou součástí společenského diskursu. Jaký je vztah mezi muzejní budovy a vystavovanými artefakty? Má se podoba muzejní budovy přizpůsobit vystavovaným předmětům, a jaký byl vývoj těchto názorů? Muzeografie archeologických a antropologických sbírek je dnes podrobena otázkách a intervencím ze strany samotného muzea, architektury, vědy a současného umění. Dotazována je tedy celá forma a uspořádání expozice musea a „viditelnost“ vystavovaných artefaktů pod vlivem muzeologie chápané v širším slova smyslu a viděné z těchto čtyř pohledů. Jak současné umění může reagovat na archeologické a antropologické sbírky? Jaký význam mají intervence současného umění do stálých sbírek takto zaměřených muzeí a jakou mohou mít formu? Jak může umělec a jeho přístup napomoci současnému výzkumu prováděnému v muzeích? Hledáme odpovědi na tyto otázky.

Architekture – prehistorie – antropologie – archeologie – současné umění

Program sympozia:

3 bloky: architektura – prehistorie (antropologie, archeologie) – současné umění

(přednášející max. 20 minut prezentace, ppt )

10-,00- 11,30

Architektura:

R. Květ (Architektonická kancelář Ing. arch. Radko Květ ) – Archeopark Pavlov – synopse architektonického prostoru a epozice.

R. Koryčánek (MG Brno) – Více architektury nebo více exponátů?

 

2 – Prehistorie:

P. Kostrhun – M. Galetová (MZM Brno) Architektura a Antropologická muzea

11,30-12,00 přestávka, občerstvení

12,00 – 14,00

 

3 – Současné umění:

S. Hémon (QWA) – 9X9 ////  L’espace comme intervalle ou le temps de voir– un champ d’action (Prostor jako  časové okno nebo čas k vidění – pole působnosti).

I. Maaimura (QWA) – Faire du Musée une cruche – et recueillir les fluides du vivant? (Pojmout muzeum jako džbán – a zachytit tekoucí život?)

P. Sterec (FAVU Brno) – O rolích umělce v kritické muzeologii.

O. Chrobák (MG v Brně) – “Rodinná záležitost”: archeologie a konceptuální umění.

Diskuse

15,00 Komentovaná prohlídka výstavy Magnetický sever, východ v pavilonu Anthropos s autory výstavy S. Hémon a I. Maaímura a architekty Hana a Milan Nytrovi