Kurátor: Jana Horáková, Jiří Mucha

 

High-tech rekonstrukce výstavy Computer graphic, kterou v roce 1968 uspořádal v Domě umění města Brna kurátor a umělec Jiří Valoch. Valochova výstava byla jednou z prvních galerijních prezentací počítačového umění vůbec a první výstavou tohoto umění v tzv. Východním bloku. Její rekonstrukce je založena na využití technologie plně imerzivní virtuální reality, rozšířené zejména v herním průmyslu, a dalších médií transparentní zkušenosti. Jedná se o počin balancující mezi kunsthistorickým experimentem a žánrem tzv. vzpomínajících výstav. Kurátoři odmítají nostalgii po starých strojích, naopak využívají současné imerzivní technologie, aby zpřítomnili Valochovo futuristické tvůrčí gesto.

Oproti výstavě Computer-Graphic Revisited, konané ve dnech 4. 10. až 6. 10. 2017, bude virtuální rekonstrukce výstavy tentokrát obohacena o další experimenty s různými způsoby zprostředkování výstavy Computer Graphic současným návštěvníkům galerie.

Jedná se o poctu avantgardnímu počinu Jiřího Valocha a současně o experiment z oblasti digital humanities, kdy high-tech nástroje jsou využity v rámci kunsthistorického výzkumu. Projekt patří mezi tzv. ‚remembering exhibitions‘.

 

Poděkování: Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, HaPoC_4, Moravia IT, Allcity, Redlooks

 

Dům umění, Galerie Jaroslava Krále
Malinovského nám. 2, Brno
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h