Po deseti letech, během nichž fotografické oddělení Moravské galerie v Brně zpracovávalo objemnou pozůstalost významné domácí fotografky Dagmar Hochové (1926–2012), přišla chvíle, kdy se výsledky tohoto úsilí představí veřejnosti.

  

Velká retrospektivní výstava a monografie, které tento materiál zhodnotí, si daly za cíl aktualizovat zažitý obraz autorky jako fotografky dětí, který je dědictvím 80. let, a ukázat Hochovou ve světle mnoha dalších tematických oblastí, jež se často vztahují k našim národním dějinám.

  

Divák bude mít příležitost vidět reportáže z přelomových okamžiků našich dějin, snímky významných osobností domácí kulturní a politické scény, ale také materiály, které vytvářela autorka na zakázku pro časopisy a knižní vydavatelství, nebo fotografie výtvarných objektů, jež pořídila pro své přátele z řad umělců. Divácky atraktivní budou jistě i práce z doby autorčiných studií na Státní grafické škole a ze studia kamery na pražské FAMU nebo záběry ze zákulisí rodící se domácí parlamentní demokracie z počátku 90. let, kdy působila jako poslankyně České národní rady, kterými svou kariéru fotografky zakončila.