Výstava Dangerous Love pojednává o lásce očima žen. Umělecká profese není imunní vůči hořícím či zlomeným srdcím, obzvláště žen umělkyň, sochařek a malířek, těch, které našly pevné a suverénní místo ve výtvarném světě. Láska opájí, inspiruje, povznáší, utěšuje, bolí, trápí i zraňuje. Je zde ta nemoc z lásky, která nás nutí pochybovat o vlastní příčetnosti, o všech uklidňujících slovech a o všech zásadách, které jsme až dosud pochopili. Též rozchody jsou těžké a ti, kteří byli dosud tohoto emocionálního chaosu ušetřeni, pravděpodobně mohli zažít u svých bližních či ve své bezprostřední blízkosti ono notoricky známé srdceryvné lkání a jsou z něj také tak trochu zlomeni. Se ztracenou láskou to není vždy snadné, ani s tou nově nalezenou, byť hormony štěstí slibují věčný ráj na zemi. Potkáme ji nečekaně, slast nás oslepí. Chceme na lásku zapomenout, proklínat ji, nebo ji chtít ještě více, než si můžeme připustit? Zlomená srdce mají mnoho tváří v umění vystavujících a láska jich má nekonečně. Často jde též o moc a dominanci a ostatní psychologické léčky.

 

Dokáže koncepce výstavy pojmout tak širokou škálu pocitů a rozporuplných vášní? Dvacet čtyři umělkyň napříč národnostmi vystaví díla a představí své vize a cestu, jak se kreativně vypořádat s onou sladkou nevolností. Všichni máme společné to naše tajné voyeurství a zájem o pikantní detaily, intimní vhledy a velkou část srdce i duše, možná abychom v osudech jiných našli sami sebe, abychom mohli utišit vlastní bolest i slast a na čas prožít život toho druhého. Bez ohledu na to, jak, jak dlouho – v lásce je vždy přítomno kus utrpení. Pokud je pravda, že nemoc z lásky odhaluje i naši temnou stránku, proč se nepodívat i na ni? Na výstavě jsou k vidění obrazy, fotografie, videoinstalace, objekty i artefakty převážně ze sbírky Musea Montanelli.

 

vystavující: Adamová Kateřina, Al-Mukhtarová Karíma, Akin Özlem, Ban-Jiránková Viktoria, Bornová Erika, Degioanni Marielle, Diehl Teresa, Guilleminot Marie-Ange, Hoffmeisterová Xénia, Holcová Veronika, Kozyra Katarzyna, Landau Sigalit, Martagex Sandra, Pelosi Marilena, Renz Cornelia, Röhrscheid Anke, Sahánková Dana, Sard Amparo, Schwab Eva, Stoll a Wachall, Toyen, Trockel Rosemarie, Vásques de la Horra Sandra, Viková Jindra

kurátorka: Dadja Altenburg-Kohl