Galerie arto.to v areálu Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou zahájí letošní v pořadí již třetí výstavu v rámci ročního výstavního projektu Nic není černobílé. Po Haně Garové a Michalu Škodovi se v galerijním prostoru revitalizovaného brownfieldu bývalých šroubáren představí fotografka Kristýna Erbenová (*1987). Cyklus jejích nočních fotografií doprovodí zvuková intervence vizuálního umělce, básníka a performera Jaromíra Typlta (*1973) a zvukového mistra Jana Trojana (*1982).

 

Po absolutoriu na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě se Kristýna Erbenová stala novodobou poutnicí a ve svém díle vychází ze zkušeností nabytých při opakovaných pobytech v Austrálii, kde již strávila více než 6 let. Ve své tvorbě odkazuje na rodný Kolín, jenž je proslulý modernistickou fotografickou tradicí díky světově uznávaným osobnostem, jakými byli Jaromír Funke, Josef Sudek či Eugen Wiškovský. Erbenová tak neotřele navazuje na tuto silnou uměleckou linii, do níž vkládá inovativní přístup a svěží, introspektivní nazírání reality.

 

Pro výstavu Dark Places připravil Jaromír Typlt ve spolupráci se skladatelem a zvukovým designérem Janem Trojanem nahrávky básnických fragmentů, které vstupují do dialogu s vystavenými fotografiemi v podobě samostatného „pásma“ slov a slovních útržků, obohacujícího dojmy návštěvníků výstavy o další rozměr. Minutové sekvence čteného textu se neočekávaně ozývají z různých míst galerijního prostoru, který je paralelou k osamělosti v noční divočině, a mohou v divákovi vyvolat procítěnou emoci. 

 

Výstava Dark Places je citlivou lyrickou reportáží novodobé poutnice, která se ve své vnitřní mladé síle nedokázala vejít do limitů jisté malosti a omezenosti českého teritoria, a zvolila tak cestu krajinou jiného kontinentu jako cíl k objevení své vnitřní jedinečné podstaty a síly.