18:00 – 19:30 komentovaná prohlídka výstavy s Tomášem Pospiszylem

19:30 – 20:30 koncert Tomáše Vtípila

20:30 – 22:30 Datové tkaniny / Michal Kindernay – intervence do výstavy

21:00 – 22:00 S čaganem lamag nohy / Akolektiv Helmut – dokumentárně-divadelní inscenace

__

Tomáš Pospiszyl je historik umění, kurátor a pedagog. Zabývá se českým a světovým uměním 20. a 21. století. Působí v Centru audiovizuálních studií FAMU, od roku 2012 učí na Akademii výtvarných umění v Praze. Od jeho založení pracuje pro sdružení tranzit.cz. Autorsky se podílel na několika výstavních projektech: s Vandou Skálovou připravil výstavu a monografii Aléna Diviše (Praha: Nadace Karla Svolinského a Věry Kubátové 2005) a s Ivanem Adamovičem výstavu a knihu „Planeta Eden“ (Praha: Arbor vitae 2010). Je autorem retrospektivní výstavy a monografie Vladislava Mirvalda (Praha: Arbor vitae 2010), koncipoval a odehrál performativní přehlídku „Archiv Júliuse Kollera: Badatelna“ (tranzitdisplay, Praha 2012). Je podepsán pod řadou publikačních projektů: sestavil antologii americké výtvarné teorie „Před obrazem“ (Praha: OSVU 1998), s Laurou Hoptmanovou antologii východoevropských textů o umění druhé poloviny 20. století „Primary Documents“ (Cambridge: The MIT Press 2002). Je autorem monografie Josefa Bolfa (Praha: Divus 2009), inicioval a studií doprovodil reprint „Kinetismu“ Zdeňka Pešánka (Praha: Nakladatelství Akademie múzických umění 2013). Napsal knihy „Octobriana a ruský underground“ (Praha: Labyrint 2004), „Srovnávací studie“ (Praha: Fra 2005) a „Asociativní dějepis umění“ (Praha: tranzit.cz 2014).

__

Tomáš Vtípil bývá nejčastěji označován jako výrobce hluku, skladatel filmové a scénické hudby, performer; Kromě své sólové tvorby spolupracoval s mnohými, například s undergroundovou skupinou DG 307, městskou folkovou sestavou Urband nebo s německým rapperem Maxem Bilitzou aka Niemandem. Spojil se s orchestry, složil skladbu pro mužsky sbor a za hudbu k filmu Pouta byl nominován Ceny české filmové kritiky 2010 a Českého lva. Ale jakkoli může tenhle výčet znít rozmanitě, v pojetí Tomáše Vtípila všechno představuje objevování vnitřní jednoty.

http://www.vtipil.cz/

__

Datové tkaniny / Michal Kindernay

Plastiky, zídky a další sochařské prvky Miloše Zeta na pražském sídlišti Pankrác podléhají historickým, politickým, společenským, povětrnostním změnám a teplotním výkyvům, intenzivním dešťům a krupobitím, včetně rozdílů mezi denní a noční teplotou, silnému UV záření apod., aktuálně také klimatickým změnám. Datové otisky na zdech: časosběrná technika, vlhkost, teplota, tlak, skupina plynů ovlivňující kvalitu ovzduší, NH3, NOx, benzen, CO2, M10, PM2,5, rychlost větru a intenzita zvuku.

Období časosběru: březen–květen 2020

script: Lloyd Dunn

https://www.forum4am.cz/zet

__

S čaganem lamag nohy / Akolektiv Helmut

Dokumentárně-divadelní inscenaci S čaganem lamag nohy připravil Akolektiv Helmut v rámci terénního výzkumu v beskydských horách. Uprostřed divoké přírody se za průletu komety probouzí partyzáni, zbojníci, myslivci, medvědi i turisté, aby se setkali napříč časem a prostorem.

Námět, režie, dramaturgie, kostýmy: Akolektiv Helmut

Hudba: Adam Kratochvíl

Loutky: Jiří Helcel, Oskar Helcel

Technik: Robin Plitz

Hrají: Eliška Raiterová, Adam Kratochvíl, Tomáš Blatný, Oskar Helcel, Hynek Tajovský