Skupina Diamonds je tvořena předními představiteli berlínské street artové scény. Tvoří ji několik autorů, jejichž individuální práce a vlastní projekty se výrazně odlišují jak uměleckým přístupem, tak výtvarnou technikou. Avšak společným jmenovatelem jejich umělecké dráhy jsou kořeny v graffiti, přičemž u některých členů tato zkušenost sahá již do osmdesátých let. Od fascinace písmem se postupně přiklonili ke svobodnější abstrakci, ačkoli i později u nich lze pozůstatky písma vytušit.

 

Více jak 14 let jejich společného působení představuje nepřetržitý a neuzavřený proces intuitivního hledání a vynalézání společného jazyka, kterým by pokaždé nově mohli uchopit své chápání reality. Neustálá konfrontace různých přístupů uvnitř skupiny a princip akce-reakce vytváří zvláštní dynamiku a ve výsledku přináší nečekané a nové vizuální světy a zkušenosti. Tento způsob kolektivní tvorby předpokládá naprostou otevřenost k novým možnostem a příležitostem, vůli ke klestění si nových tvůrčích cest, u nichž nikdo z nich netuší, kam povedou.

 

Svou výstavu vytvořily na míru naší galerii během svého týdenního pobytu v Poděbradech. Do poděbradské Galerie 18 – G18 Diamonds mimo jiné přijeli se 60 kilogramy modelíny a v průběhu desítek hodin přímo na místě vytvořili řadu hravých 3D objektů, ale i ojedinělých modelínových pláten, estetikou vzdáleně připomínajících díla, která by třeba jindy vytvořili na betonové zdi.

 

Skupina Diamonds v České republice netvoří úplně poprvé, neboť se v minulých letech účastnila poděbradských sympozií umění ve veřejném prostoru Woodoo Session. Roku 2015 se rovněž zapojila do unikátní přehlídky předních představitelů graffiti scény Views / Pohledy v pražské The Chemistry Gallery. Při té příležitosti vytvořila street-artovou výzdobu stanice metra Vltavská.

 

Výstava probíhá až do 25. září 2021. Koná se díky podpoře Města Poděbrady a dalších příznivců galerie. Je součástí doprovodného programu festivalu Soundtrack Poděbrady.