Dirk Großer (*1970) je vizuální umělec a kurátor. Po poznávacích cestách (včetně Madagaskaru, Malawi, Myanmaru) a několika horských cestách (Erciyes Dagi, Kilimandžáro, Himálaj) dokončil studium malby a grafiky na Vysoké škole výtvarných umění v Drážďanech (1995–2000). V letech 2001–2003 žil v Tel Avivu, kde studoval v magisterském programu u Hanse Petera Adamského. Zde dokumentoval atmosféru v období parlamentních voleb v Izraeli, počátek druhé války v Zálivu a vlnu teroristických útoků, které následovaly. Jeho zásadní zkušeností bylo zneškodnění bomby, které pozoroval z balkónu svého bytu a které interpretoval ve světelném objektu Nalezený objekt (Object Found).

 

Dirk Großer pracuje s projektovým formátem umění (proces). Jeho akce, instalace a performance odkazují ke společenským krizím a k místům společenských problémů, které zkoumá v kontextu filosofických konceptů svobody. Například projekty Kam jdu, filmový projekt Bábel (Where I’m going, film project Babel), Náměstí hrdinů (Heroes Square) a Ovládání systematického teroru (Operating System Terror). V projektu Terminál svobody (Terminal of Freedom) se dotazoval lidí z různých společenských vrstev na jejich osobní představu svobody. Tyto filmové portréty jsou instalovány v různých institucích ve spojení se společenskými plány (ideály). Dále Dirk Großer realizuje performativní přednášky, ve kterých je historie umění interpretována jako hnutí za svobodu v nových společenských výhledech od doby teroristických útoků 11. září 2001. V současnosti tento formát performativní přednášky uskutečnil v živém přenosu v mezioborovém kulturním centru Bauhaus Reuse v Berlíně. Dále také během mezinárodní konference Perspectives na FUD v Ústí nad Labem a na scéně NIB Art v Drážďanech. V roce 2021 Dirk kurátoroval výstavu Záchranná brzda (Emergency Brake) pro 30. výročí Nového saského uměleckého sdružení na hradě Albrechtsburg v Míšni, umělecké instalace Rausstellung pro NIB Art Festival v Drážďanech a výstavu Kreslením k životu (Draw to Live) v Galerii Mitte v Drážďanech.

 

Jeho současná instalace Svoboda Square zahrnuje práce z různého období, které se vážou k jeho hlavnímu tématu, k výzkumu svobody. Tento výstavní projekt vrcholí filmovým projektem během války na Ukrajině. Je založen na rozhovorech s umělci a kurátory a ukazuje umělecké akce odporu jako osvobozující hnutí. Dále organizuje konferenci „Umění a válka (Art and War)”, která je setkáním umělců, aktivistů, kurátorů a filosofů. Konference je věnována roli umění v období války. Tyto aktuální práce budou prezentovány v GVUN.