Krajinomalba dvacátého století napříč střední Evropou – to je ve zkratce nová výstava Muzea umění Olomouc nazvaná Domov a svět. Nabízí tři typy krajin, tři typy příběhů: pomezí, nížiny a vrcholy přímo vybízejí k vymýšlení fantaskních vypravování, jakými jsou pohádka, mytologie a metafikce. V nich vstupujeme z domova do světa a ve světě hledáme domov. Tuto určitou rozpolcenost by měl vnímat i návštěvník výstavy – měl by se na ní cítit jako doma, ale zároveň se pohybovat ve velkém světě umění.

 

Pokud bychom měli být konkrétní, tak krajinné pomezí či přechod lze umístit na Šumavu a spojit je Josefem Váchalem, Alfredem Kubinem, Františkem Skálou nebo Michaelou Melián. Pokud si představíme nížiny, vidíme maďarskou pustu, ale i Hanou nebo Slovácko, k nimž automaticky přiřadíme autory, jako jsou Joža Uprka, Jiří Lindovský, Károly Markó, László Lakner, André Kertész či László Fehér. A vrcholy? To jsou Tatry s Ľudovítem Fullou, Martinem Benkou, Júliem Kollerem, Rudolfem Sikorou nebo Svätoplukem Mikytou. Samozřejmě, že je mezi nimi značná prostupnost, v krajinném i vyprávěcím smyslu. A přesně tak “tekutý” je vztah domova a světa.

 

Leitmotivem celé výstavy je dvojice maleb Josefa Lady Zimní radovánky a Letní dětské hry. Odpovědí na ně jsou pak tři plátna polského umělce a jedné z nejvýraznějších osobností současné středoevropské malby Wilhelma Sasnala. Vystřídáme je v pravidelných obměnách, které budou provázet výstavu v průběhu celého jejího konání. Nabídneme tak několik různých pohledů na krajinu a osudy střední Evropy.

 

Výstava v Muzeu umění je vysoce metaforická a zároveň pragmatická v tom, že volí jeden konkrétní domov, k němuž cílí a z nějž vychází. A tím domovem je rodný dům polského sochaře a vizuálního umělce Mirosława Bałky v severopolském Otwocku, který sloužil v letech 2011–2018 jako rezidenční a umělecké centrum pro umělce ze světa. Tvořila zde například mezinárodně uznávaná indická fotografka Dayanita Singh, britská vizuální umělkyně Tacita Dean, belgický malíř Luc Tuymans a řada dalších.

 

Výstava překročí hranice muzea. V průběhu roku se objeví související samostatné umělecké realizace v Ekologickém centru Sluňákov, pro které revidovala svůj otwocký projekt Habima Fuchs. V Galerii Caesar bude vystavovat malíř a ilustrátor Nikola Čulík a na Univerzitě Palackeho Tomáš Džadoň.

 

kurátoři: Barbora Kundračíková a Jakub Frank