Může kniha obstát v dnešní době elektronických čteček a digitálního obsahu? Knižní obal a knižní vazba jsou dva důvody, proč by měla. Tento svébytný projev uměleckého designu má schopnost nabýt mnoha rozličných podob, jejichž rozmanitost přibližuje výstava Dream Books UnLtd., jejíž vernisáž proběhne ve středu 15. května 2013 od 18. hodin v prostorách Galerie K4. Výstava potrvá do 7. června 2013.

Skrze netradiční umělecké médium knihy a její alternativní podoby je prezentováno téma snu. Výstava obrací všechny jeho stránky, od námětu mokrého snu, přes aspekt nevědomí, intimity a fragmentárnosti či vztah poezie a snové imaginace až po surrealistickou koláž faktů či dekadentní prožitek noční můry.

Tento výstavní projekt vznikl ve spolupráci s pěticí studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, jejichž specializací je ilustrace a grafika, konkrétněji pak knižní vazba. Tvůrci knih, skicáků, leporel, objektů a dalších překvapivých instalací se nenechali sešněrovat hranicemi tématu ani konvenčností papíru jako základního materiálu svého uměleckého vyjádření. S hravostí i vážným soustředěním podávají své osobité výpovědi k problematice snu. Jejich práce překračují běžný formát knihy a posouvají ho do nečekaných poloh.

KURÁTORKA: Monika Eretová

V rámci výstavy máte jedinečnou možnost vyzkoušet si techniku japonské vazby a vytvořit si tak sešit nebo fotoalbum na dvou workshopech pořádaných ve středu 22. 5. a 5. 6. 2013 vždy od 18.00 v prostorách klubu K4 (Celetná 20, Praha 1). Na workshopech vás povedou vystavující autoři. Vstupné je 40 Kč. Počet míst je omezený, proto se neváhejte hlásit na email monika.eret@email.cz