Eva Volfová (*1979) je výtvarnice, grafička, ilustrátorka, učitelka výtvarné výchovy, autorka i lektorka edukačních programů. V letech 2000–2006 vystudovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Textilní tvorby, k tomu mezi lety 2014–2017 doplnila pedagogické vzdělání na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Žije a pracuje v Chotovinách u Tábora.

 

Věnuje se práci s textilem a nití, vedle toho také technice sítotisku. U textilu má ráda kombinování starých a nových materiálů, „kreslení nití“, tvárnost a proměnlivost látky. Sítotisk ji přitahuje svojí strohostí coby grafické technika, zároveň i variabilností umožňující kombinovat a hrát si. Často využívá svých textilních nebo vyšívaných struktur, které mění na struktury grafické. Podstatným rysem její práce je recyklace materiálu, a to nejen látek v kolážích, ale i motivů na sítech, které zůstaly po dřívější práci. Svá síta autorka označuje za banku vzorů, které pak recykluje do jiných kompozic.

 

Pod jejíma rukama vznikají série obrázků tvořících příběhy, z nichž některé vyšly knižně ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab. V pracích Evy Volfové lze zažít intimitu domácího prostředí, jemnost a vřelý vztah k užívanému materiálu. Na obrázcích k sobě skládá prvky vysokého umění s naivizujícími formami.

  

Výstava Nepřetrhnout nit představuje průřez volnou i užitou tvorbou z let 2014–2021. Prezentujeme originály prací ke knížce Fridolína, Antonína a malá Mína (Olga Černá a Tereza Horvátová, Baobab 2019). Další šité a vyšívané obrázky jsou určeny pro teprve vznikající knižní dílo s pracovním názvem Nitka a ztracený knoflík (ve spolupráci s Terezou Horváthovou).