Na úspěch loňského startovního ročníku letos druhým ročníkem navazuje Festival současného umění. Během tří festivalových dní nabídne pestrý průřez tvorbou soudobých českých i zahraničních umělců různých generací.

 

V prostorách Galerie současného umění, Muzea a galerie v Prostějově, prostějovského zámku, kina Metro 70, Střední školy designu a módy nebo i netradičně kolumbária prostějovského hřbitova či botanické zahrady a dalších místech budou k vidění umělecká díla z oblasti malby, grafiky, fotografie, sochařství, ale i videoartu či performance.

 

Mezi highlighty letošního ročníku patří multimediální umělkyně Jana Bernartová, jedna z nejzajímavějších českých autorek pracujících s novými digitálními médii. V Galerii současného umění Prostějov představí hybridní instalaci, která bude návštěvníkům sloužit jako brána do smyslového vnímání. Ve stejných prostorách svá díla vystaví také umělec se zázemím na pražské AVU, Petr Dub, který pracuje s rozmanitým slohem médií a uměleckých jazyků a kulturními proměnami současnosti. Oba zmínění umělci se stanou hosty živého autorského podcastu Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové Buchty, známého z vln Radia Wave.

 

Kromě toho se v prostorách kina Metro 70, které je letos opět festivalovým centrem, mohou návštěvníci těšit také na projekci videoartu, jehož součástí budou také práce multimediálního umělce a prostějovského rodáka Jakuba Jansy. Ve večerních hodinách foyer kina pohostí hudební program, vystoupí litterbin, Wierdsky, kapela Ostrý zub či uskupení Michal&David.

 

V Muzeu a galerii v Prostějově připravily kurátorky ve spolupráci s vedoucími ateliéru nových médií pražské AVU Kateřinou Olivovou a Darinou Alster výstavu odkazující na významného prostějovského fotografa Karla Nováka (†2021), který svou tvorbu zasvětil zejména fotografiím aktů. V posledních letech na sebe upozornil publikací Přirozeně, která mapuje život návštěvníků nudistických pláží.

 

Současné zahraniční umělce zastoupí čtveřice umělců z akademií výtvarných umění ve Wrocławi a Varšavě, kteří na prostějovský zámek přivezou díla na pomezí grafiky a instalace. Také botanická zahrada bude patřit instalaci polských umělců Anny Bujak a Michala Stasczaka ve spojení s českým umělcem Matějem Frankem, která se zabývá domestikací krajiny.

 

Prostějovská Střední škola designu a módy ve své školní galerii KEL uvítá Markétu Lisou. V galerijní odnoži v kolumbáriu městského hřbitova bude k vidění site-specific projekt Matěje Damka. V galerii obchodního centra Zlatá brána návštěvníci zhlédnou díla vizuálního umělce Danteho Daniela Hartla, která tvoří pomocí pečlivě vybraných artefaktů pracujících s kulturním povědomím.

 

Mezi festivalové prostory se zapojí i Bar 12 opic, lokální umělec Oliver Heller tam vystaví své fotografie inspirované streetartem, a také kavárna Cannal, kde bude možnost při sobotním brunchi vidět výstupy grafického projektu Test Print Platform Matěje Doležela.

 

kurátoři: Matouš Hájek, Dominika Bernatková, Vendula Burgrová a Magdalena Jansová, Zbyněk Janáček, David Bartoš

 

Akce se koná pod záštitou statutárního města Prostějov a za podpory Olomouckého kraje. Mediální partner Český Rozhlas Radio Wave.