Festival ilustrace a komiksu v Ústí nad Labem

 
I letos se v polovině listopadu můžete těšit na setkání nadšenců do ilustrace a komiksu v Ústí nad Labem. Je tu už čtvrtý FIK, který opět prostoupí Veřejný sál a Galerii Hraničář a jejich blízké okolí. Současnou tvorbu budou prezentovat tuzemští i zahraniční autoři, nakladatelé a další kreativci například z oblasti videoher. Jako vždy je naší snahou vytvořit přátelské prostředí a místo setkání pro lidi, které spojuje nadšení pro kresbu, komiks a vše, co k tomu patří. 

 
Přednášky a prezentace svých prací opět předvedou domácí i zahraniční hosté (převážně z Německa). Za zmínku určitě stojí například rozhovor s Jakubem Königem o jeho projektu Zvíře jménem podzim; trio stojící za komiksem Návrat Krále Šumavy (Vojtěch Mašek, Ondřej Kavalír, Karel Osoha); Paul Waak a Tina Kaden; Robert Kaločai se svým mezinárodně úspěšným projektem Nanits; Jindřich Janíček; Jakub Plachý; Martin Raudenský; David Černý nebo Štěpánka Jislová. 

 
Nakladatelé (Paseka, Trystero, Xaoxax, Take Take Take a další) představí něco z toho, co se jim v posledním roce povedlo a něco z toho, co chystají do budoucna. Prodejní stánky jsou samozřejmostí. Už nedílnou součástí našeho festivalu se staly workshopy pro děti i dospělé, kterých jsme i letos přichystali dostatek.

Festival startuje už v pátek spuštěním videoprojekce Jiřího Hölzela před budovou Hraničáře v rámci projektu Forget Heritage následovaným koncertem kapely Zvíře jménem podzim. Vrcholit bude festival v sobotu okružní výpravou po výstavách, které naši hosté rozprostřeli po netradičních a jinak nevyužívaných prostorech v Ústí nad Labem.
 

O FIK

FIK vznikl v roce 2016, tehdy ještě jako Festival ilustrace a komiksu. Za jeho založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace, Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl a dále se rozrůstá do jiných oblastí ilustrace a příbuzných oborů.
 

Festival se opírá o aktivní jedince ústecké (umělecké) scény povětšinou úzce spjaté s Veřejným sálem Hraničář a Fakultou umění a designu UJEP. Oproti jiným festivalům se FIK snaží vytvořit kreativní, téměř domácké prostředí, kde mohou návštěvníci přicházet s umělci přímo do kontaktu a sami rozvíjet své umělecké ambice. Zázemí pro možné formování, jak tvůrčích nebo profesních vztahů, tak i těch prostě kamarádských se pro nás nakonec stalo tím nejdůležitějším.
 

Kromě toho je naším cílem návštěvníkům zábavnou formou přiblížit současnou scénu ilustrace, komiksu a všeho mezi tím a okolo. Díky geografické poloze Ústí nad Labem máme navíc možnost zvát i německé hosty a navazovat tak přeshraniční spolupráci.   

 

Více informací najdete na:

 

info@fikfestival.cz 

www.fikfestival.cz 

facebook.com/fikfestival