Nonstop galerie Mimochodem se od roku 2012 snaží oživit prostory podchodu do stanice metra B z Palackého náměstí a prezentovat kolemjdoucím práci mladých českých umělců. První výstava roku 2016 představuje Filipa Dvořáka a opět bude čtyřiadvacet hodin denně jen tak mimochodem přístupná všem, kdo prochází okolo.

Výstava Další obraz reaguje na veřejný prostor podchodu metra. Umělec svou realizaci po vernisáži nikdy neopouští jako definitivní dílo, které už dál nepodléhá změnám, jako je tomu v klasické galerii. Naopak jej v tu chvíli otevírá dalším zásahům těch, kteří kolem náhodně procházejí nebo přišli záměrně dílo popsat, pokreslit, polepit nebo jakkoli jinak doplnit nebo poničit. V tomto případě dílo svou „nehotovost“ od začátku přijímá a ve vitríně zájemcům nabízí návod, jak v něm mohou dál pokračovat. Až do chvíle, kdy tuto výstavu nahradí další, bude se prostor měnit a získávat a další vrstvy. Realizace je zároveň dalším rozvinutím Filipovy práce se znakem, v tomto případě s barokním motivem, který je vytržený z původního kontextu a zasazený do nové situace, v níž získává nové významy. Další obraz je organickým pokračováním autorovy práce ve větším měřítku a stejně jako jeho předchozí malby experimentuje s vrstvením a s testováním hranic mezi obrazem a objektem.

Filip Dvořák (*1990) v roce 2015 absolvoval v ateliéru malby na pražské UMPRUM. Vystavoval v řadě galerií, naposledy například v Galerii Jelení v Praze nebo Galerie Die Aktualität des Schönen v Liberci. V loňském roce se stal jedním z laureátů prestižní ceny pro mladé umělce ze zemí střední a východní Evropy Essl Award a finalistou Ceny kritiky za mladou malbu.

Vernisáž proběhne ve středu 27. 4. 2016 od 18.00 společně s otevřením výstavy Ondřeje Homoly s názvem EEE v sousedském prostoru Nika – malá galerie UMPRUM. Výstava potrvá do 13. 6. 2016. Kurátorkami galerie Mimochodem jsou Štěpánka Drchalová, Veronika Rollová a Tereza Vernerová Volná. Logo vytvořili Helena Jiskrová a Tomáš Cikán. Projekt byl podpořen Magistrátem hlavního města Prahy. Partnerem projektu je Domov sociálních služeb Vlašská.