(Liberec) V rámci letní sezony prezentuje Oblastní galerie Liberec ze svého bohatého sbírkového fondu abstraktní tvorbu Františka Kupky, vybraná díla umělce, který stál na sklonku první dekády 20. století u zrodu nezobrazivého umění. 

František Kupka je nejdražším českým umělcem, jeho díla, pokud se objeví na českém nebo světovém aukčním trhu, se draží v mnohamilionových částkách. Naposledy to byl na podzim 2013 olej Tvar Modré za částku 57 milionů českých korun, který se tím stal nejdražším draženým obrazem českých aukcí. 

V Liberci bude až do 14. září k vidění rozsáhlý grafický cyklus Čtyři příběhy bílé a černé a studijní kresba Vanoucí modře. Ta byla doplněna o exkluzivní zápůjčku stejnojmenného obrazu ze sbírky Národní galerie v Praze. 

Studie mají u Františka Kupky stejnou výtvarnou intenzitu jako reprezentativní realizace. Liberecká kresba je, i přes svůj drobný rozměr, samostatným svébytným dílem. Při jeho restaurování byla na zadní straně objevena další, doposud neznámá tužková studie Vanoucích modří, která je momentálně podrobena výzkumu, jehož výsledky budou v budoucnu publikovány.

Cyklus Čtyři příběhy bílé a černé je datován do roku 1926. Kupka jej vydal v Paříži v omezeném nákladu a ve vlastním úvodu zdůrazňuje, že už se nejedná o organické tvary, ale že dospěl k čirému nezobrazivému umění, ve kterém pracuje výhradně s abstraktními tvary. Jejich možné podoby rozehrál ve čtyřech sériích po šesti tiscích. Doplněny byly titulním listem a úvodním textem. Aby se mohl Kupka plně soustředit na nefigurativní motivy, které zpracovával pomocí geometrizujících tvarů, zcela se vzdal výrazné barevnosti, kterou hojně využíval v malbě. K tomu využil techniku dřevorytu. 

kurátorka Anna Habánová