František Štorm je uznáván jako přední světový typograf, jehož výtvarně laděná písma jsou nerozlučně spojena s tzv. Střešovickou písmolijnou (Storm Type Foundry) založenou v 90. letech. Nedílnou součástí jeho práce jsou také knižní ilustrace, kresby a grafiky. V posledních letech je to také malba, kterou se autor zabývá ve stále větší intenzitě. Ta je také hlavním médiem, kterým se mnohostranný výtvarník a hudebník představí publiku. Jeho dosud největší výstavní projekt zahrnuje kromě mnoha malířských pláten také grafiku a kresbu, výsostné umělecké disciplíny, ve kterých Štorm exceluje.

 

Název Libero kromě aluze na Liberec znamená pro autora také postupné osvobozování se od grafického designu a přesouvání pozornosti na volnou uměleckou tvorbu. I když Štorm na grafický design rozhodně nerezignuje, jeho malířská tvorba bude i pro mnohé znalce jeho grafického díla překvapením. V Liberci poprvé představí širokou škálu pláten výrazných kontrastních barev, které mají až psychedelické vyznění. Hlavním motivem výstavy je příroda, kterou je autor obklopen v okolí svého ateliéru v jižních Čechách. Přichází s divokou barvenou paletou, ve které se zjevují podivní tvorové, monstra, příp. různé živočišné srostlice jinak nekompatibilních organismů. Fantasknímu světu na výstavě ale překvapivě vládne nepravděpodobně skutečná bytost, odborně zvaná bochnatka americká, invazní druh skrývající se v jihočeských rybnících. 

 

Štormova tvorba upoutá mistrným přenesením různorodých motivů do kresby a grafiky, zejména do linorytů. Ty budou překvapivě v menšině, protože autor se rozhodl představit především novou malbu. Návštěvníci se tak mohou těšit na přírodní, hororové a cestovatelské inspirace. Ilustrátor známých knižních předloh, jako např. Dracula nebo Frankenstein, zcela bez zábran míchá tyto žánry se svým osobitým viděním fauny a flóry v krajině. Malířská plátna jsou jeho nejdivočejším uměleckým vyjádřením, které na české výtvarné scéně nemá příliš obdoby. Jistě i inspirace exotikou, ať už je to Indie, Jižní Amerika nebo španělské Tenerife, jsou plné motivů, jejichž pestrost a barevnost vnáší do zimního severského Liberce roztančený psychedelický kolorit autorovy invence. Severočeské muzeum přivítá na své půdě zcela jistě jednu z nejbarevnějších výstav letošního roku plnou nezdolné divoké imaginace jednoho z předních výtvarníků na naší umělecké scéně.