Výstavní činnost Galerie Makráč (či Makrokoule) byla zahájena v roce 1971 z iniciativy Miroslava Raaba a Evy Knižákové. Výstavy se od svého zahájení konají v galerii, která je nedílnou součástí pražské výstavní scény, nepřetržitě dodnes.

 

Zpočátku byla dramaturgie výstav značně pestrá, postupně v důsledku volnější atmosféry akademické půdy umožnila Galerie Makráč vystavovat i profesionálům na oficiální scéně zapovězeným. Svou tvorbu představily osobnosti jako Olga Karlíková, Karel Nepraš, Adriena Šimotová, Alena Kučerová, Stanislav Judl, Jan Ságl, Pravoslav Kotík, Daisy Mrázková, Viktor Pivovarov, Václav Boštík, Milan Knížák, Václav Stratil, Ivan Kafka, Věra Janoušková, Marie Blabolilová a další.

 

Po roce 1989 dramaturgii galerie převzal Kurt Gebauer, díky tomu zde získali možnost prezentovat své práce studenti VŠUP. Od roku 2001 byla kurátorkou Galerie Makráč sochařka Dagmar Šubrtová, která představovala zejména současné výtvarníky a výstavní program doplňovala i výstavami retrospektivními.

 

Od roku 2021 vystavuje v Galerii Makráč výtvarná díla Umělecká Beseda.