Galerie Václava Špály, pojmenovaná po známém českém malíři, vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví. Zatím největší rozkvět zažila v letech 1965–1970 pod vedením respektovaného výtvarného teoretika Jindřicha Chalupeckého. V 70.–80. letech se pak v galerii konaly především výstavy oficiálního umění.

 

V 90. letech pod vedením Jaroslava Krbůška vešla galerie do povědomí jako progresivní výstavní síň zaměřená na současné české umění. Poprvé v ní byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého určená talentovaným umělcům do 35 let. Od roku 2002 vedla galerii Nadace Český fond umění. Ta začala galerii volně pronajímat, což tehdy vyvolalo marné protesty umělecké veřejnosti.

  

V roce 2007 uspěla v konkurzu na nového nájemce agentura Semma, která ji měla spravovat do roku 2017. Už po dvou letech však agentura činnost ukončila, údajně z důvodů nedostatku financí na provoz. V roce 2010 bylo proto MČ Praha 1 vyhlášeno nové výběrové řízení. Projekt PPF Art v něm zvítězil a společnost se tak stala na následujících deset let jejím novým provozovatelem.