Projekt Galerie Vitrínky, původně zamýšlený jako jednorázový, fungoval nakonec v Ústí nad Labem mezi lety 2009 – 2016 celých sedm let.

Galerie Vitrínky disponuje výstavním prostorem daným devíti vitrínami o rozměrech 105 x 150 cm, které v minulosti sloužily k propagačním a informačním účelům. Tato specifická galerie se nachází v areálu Severočeské armaturky (dnešní galerie Emila Filly). Se svým nepřetržitým otevřením do veřejného prostoru se řadí mezi tzv. non stop galerie jako pražská m.odla a Galerie Fenester či plzeňská Galerie Fresh Air Gallery / FAG. Myšlenka vystavovat ve vitrínách vychází již z aktivit umělecké skupiny PAS – produkce aktivit společnosti, která byla založena roku 2000 Jiřím Skálou a Tomášem Vaňkem. Ti v letech 2000-2004 uspořádali projekt instalace vitrín v různých městech ČR, UK, D, RU. Tenkrát vyzvali dvacet současných českých umělců, aby začali produkovat výstavní činnost ve vitrínách, které dostali.

Ústecké Vitrínky na tyto aktivity volně navazují v hlavní myšlence uměleckého aktivismu ve veřejném prostoru formou pravidelné výstavní činnosti. Galerii Vitrínky produkuji a kurátorují fotografky Silva Milková (odborná asistentka ateliéru Pavla Baňky na FUD UJEP) a Veronika Daňhelová (studentka v ateliéru Pavla Baňky). Výstavní plán není předem naplánovaný, vzniká spontánně s důrazem na to, že každý vystavující tvoří svou expozici přímo pro prostor vitrín. Takto zde vznikají vždy originální site-specifik instalace, které jsou především od mladých studujících autorů z českých vysokých uměleckých škol.

Náklady na instalace si hradí vystavující sami. Vitrínky jsou pronajaté od místního majitele areálu, který zde provozuje autorseris. Ten vitrínky kurátorkám přenechal za podmínek, že se o ně budou starat.

zdroj: actiongalleries.info