Ve dvou únorových přednáškách se budeme věnovat hlavně historické malbě, velice populární ve 2. polovině 19. století nejen v ruském kulturním prostředí. Podíváme se na tvorbu a osud malíře Konstantina Makovského, významného a velmi drahého salonního umělce, který žil nejen v Moskvě a Petrohradě, ale pronajímal si ateliér i v Paříži. Jak jeho obrazy s náměty z ruské historie přijímalo publikum a to v Rusku a jinde? Zdali vnímali jeho dílo v Čechách? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět.

 

Dalším umělcem, jehož obrazy budeme v širokém kontextu doby komentovat, je Vasilij Vereščagin. Motivy, které zobrazoval, autor nečerpal z novin a ze studia. Po celý život prosazoval pacifistické názory, vnímal válku jako tragédii. Vereščagin byl významným malířem nejen v Rusku, ale hlavně v Evropě, kde strávil část svého života. Výstavy tohoto autora hostila i Praha, kde ho také obdivovali.

 

přednášející: Julie Jančárková

 

32. přednáška z cyklu online přednášek o ruském umění 18. a 19. století. Tentokrát mimořádně ze záznamu na facebooku galerie.