Od samého začátku ruské invaze na Ukrajinu dochází k systematickému a rozsáhlému ničení architektonického dědictví, k nenávratným ztrátám památek a kulturních hodnot. O současné situaci na Ukrajině z hlediska památkové péče bude přednášet Ievgenia Gubkina, historička architektury z Charkova.

  

“Od prvních dnů války Ruska proti Ukrajině bylo dvoumilionové město Charkov intenzivně ostřelováno ruskými raketami. Bylo zničeno více než tisíc budov, a to včetně civilní infrastruktury, nemocnic a škol. Zasaženy byly celé obytné oblasti, včetně čtvrtí se sociálním bydlením, jako např. čtvrť Saltivka – největší obytná čtvrť s téměř půl milionem obyvatel, postavená během sovětské éry. Za viditelnou zkázou musíme vidět i stovky civilistů, žen, dětí a seniorů, kteří zemřeli následkem použití ruských zbraní, a to včetně bílého fosforu a kazetové munice, které jsou zakázané mezinárodními úmluvami. Ruské vedení používá odsouzeníhodnou taktiku brutální války proti civilistům, která je založená na válečných zločinech velkého rozsahu a kterou lze označit jako teroristickou. Ale nejen lidé, také ukrajinské dědictví je v ohrožení. Každé velké ukrajinské město má svoji charakteristickou podobu se skutečnými architektonickými poklady a historickými památkami. Ruská armáda záměrně ničí historická centra našich měst – středověký Černihiv, barokní Sumy, klasicistní Cherson a Mykolajiv, historizující Mariupol a modernistický Charkov. Celé centrum Charkova, kde se nachází největší množství památek různých stylů a období, bylo vážně poškozeno ruskými bombami, každá čtvrtá budova byla zničena. Charkov je světově proslulý svou meziválečnou modernou, včetně sovětsko-ukrajinského konstruktivismu, jehož hlavním příkladem je budova Děržpromu, zapsaná na seznam čekatelů památek UNESCO. Součástí souboru je bývalé vládní centrum sovětské Ukrajiny, dnešní náměstí Svobody s budovou Charkovské regionální správy, jejíž bombardování zachycené na videu z 1. března obletělo svět. Dnes hrozí dědictví ukrajinského umění, architektury a urbanismu, celé ukrajinské kultuře a její historické paměti, smetení z povrchu zemského. Rozsah ničení budov v ukrajinských městech, hrozící ztráta jejich identity a obyvatel lze přirovnat k nejhůře zasaženým městům ve 2. světové válce – Varšavě, Rotterdamu a Drážďanům. Spolu s dalšími válečnými zločiny lze, podle mezinárodní Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy, válku na Ukrajině označit jako genocidu páchanou ve 21. století.”

  

Ievgenia Gubkina je architektka, historička umění, kuátorka a iniciátorka edukačních projektů. Spoluzakladatelka neziskové organizace Urban Forms, femininistického uskupení Modernisti a projektů věnovaných popularizaci ukrajinského architektonického dědictví, Ukrajinský konstruktivismus, Encyklopedie ukrajinské architektury. Je autorkou publikací Slavutych: Architectural Guide (2015), Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955–1991 (2019) ad. Kvůli válce byla nucena opustit Charkov, v současné chvíli pobývá s rodinou v Lotyšsku.

  

Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstupenky v předprodeji lze zakoupit zde.