Společnost Jindřicha Chalupeckého a Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem 

Vás srdečně zvou u příležitosti zahájení nových výstav – Antonín Heythum / scénograf, architekt a designér a Osvobozené divadlo očima Alexandra Paula

na odhalení

Intervence #11: František Skála – Kostel v domě 21. 09. 2018 – 17. 02. 2019

Vernisáž 20. 09. 2018 v 17h v Galerii moderního umění, Očkova 5, Roudnice nad Labem.

Stálá expozice s intervencí Františka Skály bude otevřena pro veřejnost do 17. 2. 2019, úterý – neděle 10.00–17.00. 

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem letos znovu navazuje na spolupráci se Společností Jindřicha Chalupeckého, díky níž byla v roce 2016 představena dílčí přeměna galerijní expozice spolu s intervencí současného autora Jiřího Černického, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1998, jenž je navíc svázán svým původem s ústeckým regionem, k němuž galerie přináleží. Obdobně, tedy s jistým přihlédnutím k teritoriálnímu vymezení, jsme postupovali i letos, kdy jsme oslovili laureáta CJCh za rok 1991, osobitého sochaře a všestranného umělce Františka Skálu. Ačkoli je František Skála rodilý Pražan, vytváří soustavně již po mnoho let svůj vlastní ostrov klidu na samotě blízko Loun. Pro letošní intervenci jsme vybrali dílo Kostel v domě z roku 2011. Toto dílo sestávající ze tří částí – opukového kostela, skály vyrobené ze stavební suti a domu ze silné slídové folie, svým způsobem velmi dobře komunikuje s klenutým impozantním prostorem barokní lobkowiczké jízdárny. V díle se tak, stejně jako v interiéru roudnické galerie, zásadně, takřka novoplatónsky, propojuje architektura se světlem – životodárným elementem, díky němuž se nám dostává daru vidění. Pomocí denního světla, jež je do interiéru propouštěno množstvím postranních oken, se galerijní prostor formuje, plní a vytváří se zajímavá hra světel a stínů. Promyšleným umístěním plastiky Františka Skály vedle Slavíčkova mistrovského díla Slunce v lese se objekt programově propojí jak s galerijní budovou, tak také se sbírkou samotnou.

Dlouhodobá řada tzv. intervencí Společnosti Jindřicha Chalupeckého byla zahájena v roce 2016 a je založena na spolupráci SJCh s regionálními galeriemi a muzei. Jde o prezentace zpravidla komornějšího formátu, které mohou být integrovány do stálé expozice, do exteriéru nebo do nevýstavních prostor v galerii. Může se jednat o site-specific instalace, tradiční média, ale i o živé akce a performance.

Intervence vznikají ve spolupráci s dosavadními laureáty nebo finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého a jejich smyslem je přibližovat Cenu a činnost SJCh i publiku mimo hlavní centra, kde se odehrávají finálové výstavy, navazovat partnerství s dalšími výstavními institucemi a také upozorňovat na význam, který mají pro historii SJCh desítky uměleckých osobností, které Cenou doposud prošly.

______________________________________________________

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory MK ČR. Zvláštní poděkování patří všem finančním a mediálním partnerům SJCh.
Hlavní partneři: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, J&T Banka Hlavní mediální partner: Česká televize Partneři: Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Centrum a nadace pro současné umění Praha, Magistrát města Brna, Státní fond kultury ČR, Česká centra, Městská část Praha 7, Trust for Mutual Understanding, Residency Unlimited, Česko-německý fond budoucnosti, Institut umění – Divadelní ústav, Stuchlíková & Partners, Fair Art Mediální partneři: Art + Antiques, Artyčok.tv, Artmap, Artalk.cz, Art Viewer, A2, GoOut, Radio Wave

Partneři GMU: Ministerstvo kultury ČR, Ústecký kraj, Rada galerií ČR