Svět i architekturu vnímáme lidskými smysly, zrakem, sluchem, hmatem, čichem a chutí. Architektonický prostor je nedělitelným komplexem dojmů vázaných na naší schopnost paměti v paměť těla, to znamená našich pěti smyslů.

Scénář výstavy je založen na společném prostoru smyslů. Je jím cisterciácký kostel 12. století v Bonmont. Ideální cesta pěti smysly – pěti bílými krychlemi v prostoru galerie – začíná zvukem otevřených dveří ve tmě první a končí ochutnáním vody a vína v poslední. Architektura musí najít odpověď k vyváženému uspokojení všech pěti smyslů člověka. Tato role zůstává její hlavní úlohou v dnešním vývoji světa.

Ivan Koleček (*1943, Ostrava) vystudoval architekturu na VUT v Brně a od roku 1969 žije ve Švýcarsku. V roce 1982 si založil vlastní architektonickou kancelář v Lausanne, je členem Společnosti švýcarských architektů (SIA) a od roku 1990 také Federace švýcarských architektů (FAS). Působí na FA VUT v Brně, kde byl v roce 2005 jmenován profesorem. Je autorem řady veřejných staveb a renovací, hlavně v Lausanne a jeho okolí, mimo jiné paláců Rumine a Montbenon, vysoké pedagogické školy, věznice v Lonay a klášterního kostela v Bonmont. Výstava na téma pěti smyslů navazuje na kapitoly publikace Vrstvy vydané v roce 2010.