Ján Lastomírsky spolu se scénáristou Jiřím Šimáčkem v současné době připravují rozsáhlý komiksový opus nazvaný Článek II. Na pozadí životního osudu Vladimíra Petřeka, kaplana cyrilometodějského kostela v pražské Resslově ulici, se snaží co nejvěrněji postihnout protektorátní dobu a  méně známá hrdinství lidí, kteří byli spjati s heydrichiádou. Název nově vznikajícího komiksu vychází z přesné citace vyhlášky výjimečného stavu ze dne 27. 5. 1942, kde se v Článku II píše: "Kdo osoby, které měly účast na spáchání atentátu, přechovává anebo jim poskytuje pomoc, anebo maje vědomost o jejich osobě nebo o jejich pobytu neučiní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou". I přes tuto hrozbu Vladimír Petřek riskoval jak svůj život, tak život svých příbuzných, když pomáhal nejen českým parašutistům, ale i židovskému obyvatelstvu. Za svoji činnost byl popraven a jeho rodina deportována do koncentračních táborů. Dva vybrané příběhy, které se veřejnosti premiérově představují právě v galerii Šaufenstr, líčí osudy Petřekova známějšího druha Vlastimila Moravce, či ilustrují rasové výzkumy na školách v době nacistické okupace. Tyto ucelené kapitoly v plné síle vykreslují dobu strachu těsně po spáchání atentátu na říšského protektora. Dokazují, že komiksová forma vyprávění této historické události nijak nezaostává za knižní nebo filmovou narací, naopak Lastomírského kresba si dovoluje drastičnost, kterou by filmové plátno neuneslo.

V roce 2011 se v Utrechtu, partnerském městě Brna, konala výstava Brno in Comics. Jedním z dvanácti komiksů vystavených v anglickém jazyce byl i The Roundel – autorské dvojice Ján Lastomírsky (kresba) Tomáš Prokůpek (scénář). Komiks o historické proměně města a naplněných snech vystavujeme pod překvapivým názvem Rondel v českém překladu.  

 

Ján Lastomírsky

Vystudoval výtvarnou výchovu a dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešově a grafiku na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. V současnosti působí jako pedagog na své brněnské alma mater FaVu VUT a na Střední škole umění a designu v Brně. Věnuje se volné grafice, komiksům, instalaci, knižní i časopisecké ilustraci. Komiksy, které vznikají z řadou různých scénáristů, publikoval v časopisech AARGH!, Adamantium, Rozrazil nebo KomiksFEST revue či např. ve sborníku Generace Nula – Český komiks 2000-2010. Od roku 1998 svou tvorbu pravidelně prezentuje v rámci samostatných i kolektivních výstav. Ján Lastomírsky žije a pracuje ve Vranovicích a v Brně. Více informací o jeho tvorbě na: www.lastomirsky.eu

Kurátory výstavy jsou Tomáš Řepa a Lucie Valdhansová – www.saufenstr.cz.