Výstava s názvem Fuj Tajxl!! Strč prst skrz smrt umělce a scénografa Jana Matýska v Galerii Kostka představí rozšíření autorovy stejnojmenné loňské diplomové práce vystavené na Akademii výtvarných umění v Praze. Matýsek se skrze niterné téma svého osobního démona zabývá tématy transhumanismu, ekofeminismu a tělesnosti s psychoterapeutickými prostředky hypnózy a zaříkávání. Za pomoci 3D technologie a s estetikou využívající vizuální prvky queer a drag komunity autor rozvine nové pokračování svého videoartu včetně scénograficky pojaté instalace.

  

Z vnějších i vnitřních vjemů vytváří vlastní příběhy a mýty. Skrze jejich asociace a kauzality vysvětluje jevy mezi nebem a zemí. Tvoří převážně videa s důrazem na obrazotvornost nevědomí. Videa zasazuje do videoinstalací – imaginárních, rituálních prostorů a skrze přímou komunikaci s diváky zprostředkovává jeho transformaci nebo transcendenci na vnitřní úrovni. Inspiruje se šamanskými praktikami iniciace, zasvěcování a uvědomování skrytého.

  

Jan Matýsek (*1994) absolvoval studium ve feministickém ateliéru nových médií 2 na pražské AVU, ateliér scénografie na brněnské JAMU a stáž na berlínské UdK v ateliéru experimentálního filmu. Působí jako kurátor v brněnské galerii Umakart.

  

kurátor: Ján Gajdušek