Spolupořadatelem výstavy je Národní galerie v Praze.

Koncepce výstavy: Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda, Zuzana Novotná, Karel Srp.

Záštitu nad výstavou převzali Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje a
Ing. Petr Kajnar, primátor statutárního města Ostravy.

Poděkování patří všem zapůjčitelům, kteří se na výstavě podílejí:
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Kodl, Galerie moderního umění v Hradci Králové, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Galerie Středočeského kraje, Galerie umění Karlovy Vary, Oblasní galerie Vysočiny v Jihlavě, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Galerie výtvarného umění v Chebu, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Městské muzeum a galerie Vodňany, Miroslav Korecký, obchod s uměním, Muzeum umění Olomouc, Národní galerie v Praze, Národní památkový ústav, ú. o. p. v Českých Budějovicích, Oblastní galerie v Liberci, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Východočeská galerie v Pardubicích, Západočeská galerie v Plzni a soukromí sběratelé.

Vernisáž: 12. 12. 2012 v 17 hodin.

Výstava přinese nový pohled na tvorbu i osobnost významného českého umělce Jana Zrzavého. Expozice bude tematicky rozdělena do několika částí, které se budou zabývat umělcovou osobností, starověkými náměty, ilustracemi, díly inspirovanými cestováním, ale také jedinečným vztahem Jana Zrzavého k Ostravě.
Výstava, kterou na míru všech sálů budovy ostravského Domu umění připravil Karel Srp, se uskuteční u příležitosti osmdesátiletého výročí umělcovy expozice v Ostravě. Výstavní projekt bude doplněn o fotografie Jana Zrzavého, které vytvořili přední čeští fotografové. Zajímavostí bude také audio ukázka mluveného slova Jana Zrzavého a projekce jednoho z dobových televizních dokumentů o tomto jedinečném umělci.
Představeno bude zhruba 250 exponátů od více než 30 veřejných i soukromých zapůjčitelů. Návštěvníkům se tak naskytne zcela unikátní setkání s pestrou škálou prací tohoto solitéra a zároveň klasika české výtvarné scény dvacátého století. Expozici doplní také vzdělávací programy pro školy i veřejnost a interaktivní část zaměřená na nejmenší návštěvníky…

Názvy kapitol:
Tváře
Melancholie
Podobenství
Leonardo
Příběhy
Místo
Řecko

Komentované prohlídky
Komentované prohlídky se budou uskutečňovat pravidelně po skupinách maximálně 35 osob v termínech 3.1., 8. 1., 10. 1., 17. 1., 22. 1., 24. 1., 29. 1., 31. 1., 5. 2., 7. 2., 12. 2., 14. 2., 19. 2., 21. 2., 26. 2., 28. 2., 5. 3., 6. 3., 7. 3. a 9. 3. vždy od 17 hodin. Nutná je rezervace předem na michalickova@gvuo.cz. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu.

Programy pro školy
Vzdělávací programy k výstavě pro školy a veřejnost připravujeme na objednávku od úterý do pátku. Cena programu je 20,- Kč na osobu (pedagogický doprovod zdarma). Programy je nutné rezervovat předem na tel. čísle 734 437 181 nebo e-mailem na: jasanova@gvuo.cz. Bližší informace naleznete na www.gvuo.cz.