foto: Libor Sváček

Janz Franz (1946–2017), umělecký solitér rakouského malířství 2. poloviny 20. století, původem ze Štýrského Hradce, spolužák z učiliště a kamarád Arnolda Schwarzeneggera. Později číšník v Salzburku. Samouk, který měl blízko k prostředí rockové hudby, začíná na konci 80. let intenzivně malovat. Prvními vzory jsou mu van Gogh, Gaugin či skupina Blaue Reiter, především ale Egon Schiele. Schiele se stal jeho uměleckým vzorem, jedničkou, kterou bylo třeba porazit.

 

Objeven Hermannem Nitschem na letní akademii v Salzburku v roce 1991, stává se Janz Franz mezinárodně úspěšným, zároveň ale enfant terrible rakouské umělecké scény. Jeho vysoce emocionální a spontánní malba čerpá ze stavů vzrušení stimulovaných šamanismem a rockovou hudbou, které ho přivádějí duševně i fyzicky na hranice jeho možností. Zvířata, démoni a čarodějnice, které musí být vyhnány, obývají jeho bohatý svět. Rebelský, antimoderní, romantický a svým způsobem osamělý. Janz Franz dává malbě na svých často velkoformátových a barevných obrazech nezaměnitelnou, novou a vitální sílu.

 

Je zastoupen ve významných veřejných i soukromých sbírkách, mj. Museum der Moderne v Salzburku a ve vídeňské sbírce Sammlung Leopold. Zápůjčkami z menších i velkých soukromých sbírek klade výstava důraz na populární, často přízračné obrazy zvířat i na energické rock’n’rollové obrazy.

 

kurátorky: Hana Jirmusová Lazarowitz, Günter Moschig, Ingeborg Habereder