Tvorbu malířů Jaroslava Grodla a Matěje Lipavského spojuje ambice zachytit všední věci tak, abychom je začali znovu bezprostředně vnímat. Dobrodružství jejich obrazů začíná v místech, momentech a situacích známých a přehlížených. A přesto, nebo snad právě proto, jsou provokativní, znepokojující, krásné.

 

U Matěje Lipavského jsou obrazy zastavením, autor v nich zaznamenává především přírodu, hru světla a barev, přírodní procesy. Maluje buď v plenéru, nebo podle paměti. Jeho krajina není realistická v tom smyslu, že by bylo důležité lokalizovat místo, kde obraz vznikl. Mnohem více je to subjektivní záznam fyzického prožitku a zvěčnění neustálých proměn světla, dějů, barev. Jaroslav Grodl se věnuje především figurálním motivům. Jsou to portréty postav, davu a městských situací v jejich anonymní a tekuté podobě. Autor k nim často přistupuje prostřednictvím sekvencí, zachycení fází a posunů v pozorování stejného místa, osoby.

 

To, co oba malíře spojuje, je snaha o zachycení pomíjivé konstelace a samotného kontextu prostředí. Nemalují tedy to, co vidíme na první dobrou, ale spíše to, co běžné percepci uniká, co vzniká v mezeře mezi věcmi, lidmi, ději. Výstava Nekoukáš? je tak především pozváním k vnímání obrazu jako vizuální události a prožitku.

 

Jaroslav Grodl aka Pure Beauty & Huck Finn (*1984) v letech 2003–2009 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech grafika II, prof. Vladimír Kokolia a malba I, prof. Jiří Sopko. Žije a pracuje v Jihlavě.

 

Matěj Lipavský (*1985) v letech 2004–2010 studoval v ateliérech malba I, prof. Jiří Sopko a Igor Korpaczewski a v roce 2008 byl na stáži v ateliéru socha II pod vedením prof. Jindřicha Zeithammla. Žije a pracuje v Praze.

 

kurátorka: Jana Písaříková