Protože rok 2019 je rokem udílení 30tého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, rozhodli se její organizátoři ohlédnout do vzdálenější minulosti Ceny a připomenout publiku některé umělecké projekty z prvních dvaceti let CJCH. Výběr je soustředěný na díla, která v kontextu doby jejich vzniku byla zvláště podnětná či progresivní, a zároveň slibují zajímavou reinterpretaci v současné situaci

V průběhu října a listopadu budou pravidelně probíhat jednovečerní výstavy vybraných umělkyň a umělců, kteří nově uchopí své projekty z účasti v CJCH a posunou je ve formě a obsahu, případně je doplní novým dílem či komentářem.

 

Prvním z oslovených autorů je Petr Nikl (*1960), laureát CJCh z roku 1995. Petr Nikl absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v roce 1987 a již na škole patřil k mladé generaci umělců, která zásadním způsobem formovala české porevoluční umění. Jeho všestranná tvorba zahrnuje malbu, grafiku, fotografii, performance i sochařství. Niklovy tvůrčí aktivity však vždy přesahovaly i hranice výtvarného umění – je hercem, zpěvákem, loutkohercem a spisovatelem.

 

Další program:

9. 10. Petra Herotová

16. 10. Pavel Kopřiva

23. 10. Michal Nesázal

30. 10. Markéta Baňková

8. 11. Rafani (pátek)

13. 11. Jana Kalinová

20. 11. František Kowolowski

(+27. 11. křest katalogu)