Neboj se a neplač je především moje osobní heslo. Veřejnou zprávou se stalo až v období ohrožení společnosti virem. Čas koncem roku 2019, kdy jsem žila na moravském venkově, byl v naší rodinné situaci relativní idylkou, i když jsme těžce nesli těžbu dřevin v okolních lesích. Diskuze s blízkými lidmi o duševním vlastnictvím krajiny a prožívání pocitů z “naší” ztráty, mi pomohly vyrovnat se s mizející krajinou. Odtud plynula touha zasahovat nápisy NEPLAČ na navršené “poražené zdi”, které jsme dennodenně míjeli. Vždycky jsem chtěla dělat graffiti, ale nevěděla jsem, co chci psát, co chci říct a taky jsem nerada běhala a byla srab! Ale ze strachu jsem vyrostla a poprvé jsem měla pocit, že zpráva, kterou chci psát, má smysl, který přesahuje nejen autorství, ale i trest, který by mohl z mého vandalství vzejít.

 

Výzva BLACK BOXu Galerie TIC v době celosvětového strachu byla pro mě prací hlavně s emocemi, musela jsem se zorientovat s čím vlastně zacházím, a pokud jsou to emoce, tak jak je sdílet. Bez citové lability a úpadku. Vyplavila se u mě nutnost zabývat se problémem spíš lokálně a tak vznikla druhá část zprávy, tedy NEBOJ SE. Křesťany tahle věta provází běžně, skrze její přítomnost (365 krát) v Bibli. Ale v pandemiích se lidstva tenhle konejšivý příkaz týká bezezbytku, bez ohledu na vyznání. Vytvořenou nahrávku s hlasem kazatelky a herečky Rozity Mertové jsem posílala e-mailem blízkým i vzdáleným zastupitelům obcí a měst, s tím že se stává jejich majetkem a může být použita podle jejich uvážení libovolně. Většinou ani neodpověděli.

 

Snažila jsem se a stále se snažím podat zprávu, možná nesprávným způsobem, možná někomu, kdo ani není. Je ale stejně tak možné, že jsem stihla nepřímo oslovit víc lidí, než jsem schopná se dozvědět. Každopádně moje zpráva se v průběhu pandemií změnila. Teď zní NEBOJ SE, MŮŽEŠ PLAKAT.

  

Výstava proběhne v rámci projektu Černá skříňka na fasádě Galerie TIC na Radnické 4. 

 

Kurátorka: Zuzana Janečková

 

galerie-tic.cz/cs/off-program#neboj-se-a-neplac 

cerna-skrinka.cz/