grafický design: Matúš Buranovský & Jiří Macků

Globální ekologická a ekonomická krize vyvolaná dlouhodobým drancováním přírodních zdrojů způsobila, že si stále intenzivněji uvědomujeme nejen neudržitelnost tohoto systému, ale také možnost příchodu doby, která nastane po jeho zhroucení. V postpravdivém světě plném společenských a sociálních nejistot, dezinformací a konspiračních teorií dochází k rozvratu racionálna.

 

Téma výstavy souvisí s širším vývojem v rámci současné kulturní scény a soustředí se na aktuální podobu romantických tendencí ve výtvarném umění. Jako první z přehlídek nové výstavní dramaturgie MeetFactory se expozice také částečně ohlíží za mezinárodním projektem Afterbirth of a Dream kurátorů Cristiny Gigliotti a Jana Zálešáka z roku 2017, který u nás jako jeden z prvních představil některé z uměleckých přístupů a témat, jejichž význam pro aktuální směřování umění se výrazně projevil až v následujících letech.

 

Díla autorek a autorů vybraných pro výstavu Kingdom of Hex ale nemají charakter antropocénního umění, které se nás snaží varovat před nevyhnutelnou katastrofou. Přenášejí nás do světa, kde racionalitu střídá magie a bytosti, které se v tomto světě vyskytují, již nejsou lidskými kapitalisty drancujícími přírodu v honbě za nekončícím ziskem. Jsou novým, vnímavějším a citlivějším druhem, který žije v době, pro kterou fungují zákony jiné reality. Tomuto světu dominuje síla přírody, bezčasí, nadpřirozené jevy a magické rituály, pohádkové příběhy plné mytických hrdinů a kouzel, vrací se romantika, horor, dekadence či psychedelie. Zároveň nám ale někteří z vystavujících autorů naznačí určitou civilnější formu, kterou by se doposud výrazně dekorativní pojetí estetiky nového romantismu mohlo vydat.

 

vystavující: Anna Marie Berdychová & Samuel Stano, Nela Britaňáková, Štěpán Brož, Veronika Čechmánková, Dominika Dobiášová, Masha Kovtun, Matyáš Maláč, Kateřina Rafaelová, Anna Slama & Marek Delong, Šimon Sýkora, Timur Aloev, Kateřina Kábová

kurátor: Ján Gajdušek

produkce: Petra Widžová

architektura: František Hanousek & Jakub Hájek, Marko Čambor