E.U.E.R.P.I. je solo projekt Miriana Koleva (BGR). Experimentální psychedelický ambient. Kytaru prohání skrze softwarové efekty a netradiční nástroje. Projekt započal v roce 2011 s ideou prezentovat hudbu jako výraz, jinými slovy, aby se pocity přetvořily v nejčistší formu bez ohraničení. Všechny nálady, emoce a myšlenky mohou přejít do formy zvuku bez zkreslení.

Od vzniku projektu má za sebou Kolev přes stovku různorodých vystoupení po celé Evropě a Asii – od intimních performancí, přes galerijní výstupy, kluby, festivaly až po katedrály, jeskyně či letiště. Každé vystoupení je unikát, závisející na místě a atmosféře. V Opavě jej svými vizuály doplní Nela Bártová.

 

https://euerpi.bandcamp.com/ 

 

THYME je projekt postavený na syntéze dvou lidí, bratra a sestry a dvou instrumentech z odlišných hudebních světů. Inspirováni zážitky z hraní v symfonickém orchestru a folklorním souboru stejně jako posloucháním ambientních a experimentálních skladatelů 20. století, využívají zvuku tradičního nástroje doprovázeného elektronickým zvukem, který spíše než čisté struktury a melodii vytváří zvukové pohyby a fyzičnost.

 

Koncertu bude předcházet autorské čtení a uvedení básnického debutu Černý vesmírný popel (2019) Martina Šenkypla. Editor prvotiny Oskar Mainx z ostravského nakladatelství Protimluv ke knize píše: ‘Černý vesmírný popel tvoří básnický výbor z let 2008-2018. Ve všech textech se ukazuje “nahá” přítomnost, jakási vivisekce okamžiku, doba mezi cíděním hrobů a promluvami o budoucnosti. K tomu všemu nás tady takřka “obtěžuje” lyrický subjekt, to zatrolené černé básnické “já”, které tak miluje překračování hranic mezi legendou (mýtem) a tělesností, s její bídou a úzkostmi. A přece, pokud ty verše zaškatulkujeme jako existenciální, zapomeneme na člověka, na autora a jeho sarkasmus a absolutně suchý humor, který nám vždy dává volbu, zda věci chápat vážně, či nikoliv.

 

večerem provede literární vědec a básník Roman Polách

Matiční dům, Opava

vstup dobrovolný