Jak se propisují současné krize do prezentace umění? Jak na ně reaguje kurátorská praxe? Jak se v této situaci mění role galerií? A co transformace kulturních obsahů do virtuálního prostoru? Odpovědi na tyto otázky hledá nová kolektivní monografie šestnácti českých a zahraničních autorů a autorek.

 

Kniha Black Box Book, s podtitulem Archives and Curatorship in the Age of Transformation of Art Institutions, nabízí vhled jak do lokálních tak do širších kulturních rámců. Autorský tým zkoumá vyvíjející se topologii online kurátorství a využití umělé inteligence v online kurátorské praxi. Reflektuje při tom vlastní výstavní projekty, přičemž využívá terminologii vyvinutou v rámci teoretické diskuse obklopující online kurátorství, vycházející z teorie digitálních a síťových médií.

 

Knihu představí její editorky Jana Horáková, Marika Kupková, Monika Szűcsová a grafická designérka Alina Matějová. Publikace je zveřejněna online v režimu open access a psána v angličtině.

 

Publikace je vyústěním dlouhodobé spolupráce Galerie TIC a Teorie interaktivních médií ÚHV FFMU. Její vydání bylo podpořeno Technologickou agenturou ČR a Ministerstvem kultury České republiky. Akce je součástí festivalu Brno Art Week 2023.