Kniha Vůně úspěchu

Vizuální meditace spojená s křestem a autorským čtením z knihy Vůně úspěchu Matyáše Chocholy vydané v rámci výstavy Dějiny lidstva. Součástí akce bude promítání autorova Super8 filmu In Illo Tempore I. Čeká vás strhující podívaná a ponor do temných ramen v toku dějin.

 

Kniha Vůně úspěchu je volným umělecko-lettristickým experimentem, ve kterém se slova a obrazy řadí intuitivně do nových konstelací a svobodných celků. Obvyklá pravidla jsou vykloubena na hranici přípustného. Chochola svou nepolapitelností a významovým mlžením vykresluje v textových fragmentech či naopak nekonečně rozvinutých souvětích jinou verzi světa. Světa plného mezer a náhodných setkání, plného uměleckých reflexí, úvah, šamansko-rituálních a erotických prožitků, ošoupaných džín, vůně benzínu a zvuku ševelícího metra, tedy celé směsi stavů a kvalit, které nespoutaně plynou vlastním magickým časoprostorem. 

 

Manifest tvůrčí svobody Matyáše Chocholy, který se v čase proměnil v cílené zaznamenávaní duchovních zážitků, doplňují jeho gestické wordarty. Autorem syrových animálních kreseb a celostránkových surrealistických vizí je výtvarník Alexandr Puškin. Knihu graficky zpracoval Ondřej Šorm. Na koncepci knihy se editorsky podílela Petra Nováková.

 

Matyáš Chochola (1986) výtvarník a performer, laureát Ceny Václava Chada (2012) a Ceny Jindřicha Chalupeckého (2016). Jádrem Chocholovy mnohovrstevné umělecké tvorby je performance na pomezí šamanských a rituálních obřadů, během kterých vznikají výtvarné artefakty. Ty následně komponuje do neortodoxních site-specific instalací, jež často kombinují divokost, sílu a animalitu s trash estetikou diskoték devadesátých let nebo duchovním obřadem. Vystavoval mimo jiné v Berlíně, Miláně a na prestižním bienále současného umění Manifesta v Curychu.

 

Autorská kniha Vůně úspěchu

Text, wordarty a koncepce: Matyáš Chochola

Ilustrace a 3D koláže: Alexandr Puškin

Grafický design a koncepce: Ondřej Šorm

Vydávají: Galerie moderního umění v Hradci Králové, Jindrich Chalupecky Society & BiggBoss Books

Kniha bude k dostání na pultu GMU a prostřednictvím nakladatelství BiggBoss.

Knihu podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Státní fond kultury České republiky.

www.matyaschochola.cz 

www.galeriehk.cz/dejinylidstva.html