Zveme na přednášku Lucie Daňkové z Ústavu pro dějiny umění, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, na téma Ludvík Kuba a Čína.

 

Před několika lety se podařilo dohledat většinu předmětů, které se kdysi nacházely ve sbírce asijského umění pozdně impresionistického malíře a mnohostranné osobnosti Ludvíka Kuby (1863–1956). Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout prostřednictví přednášky do této unikátní kolekce, čítající desítky uměleckých předmětů a kuriozit ze staré Číny, Japonska a Tibetu. Přednáška se bude věnovat mimo jiné příběhu vzniku této sbírky, Kubově fascinaci čínskými hrobovými soškami, jeho četným autoportrétům i skupině takzvaných „čínských zátiší“. Některá z děl budou k vidění i na právě probíhající výstavě.

  

Přednáška dále odhalí například malířovy osobní vzpomínky na dobrodružné zážitky s jedním z jeho přátel, výstředním sběratelem asijského umění Vojtěchem Chytilem, či proč se Kuba ve stáří začal učit psát čínské znaky levou rukou, přestože své obrazy maloval zásadně pravou.