Luhovaný Vincent slaví 10 let

  

Multižánrový festival, neodmyslitelně spjatý s geniem loci lázeňského města Luhačovice, se každoročně uskutečňuje na přelomu června a července. Jeho cílem je přivézt do města kvalitní svěží program, narušit stereotypy a posunout hranice tradiční lázeňské kultury.

Za deset let své existence se Vincent propracoval z původní nadšenecké akce k události, která rezonuje daleko za hranicemi regionu. Jedním z důvodů bude roky budovaná cílená dramaturgie, která se snaží nepodbízet ohranými festivalovými klišé, ale ponoukat k objevování.

Tuto nekompromisnost jubilejní desátý ročník Luhovaného Vincenta vetknul přímo do svého tématu: BUĎ / ANEBO!

 

 Filmová sekce odstartuje britským filmem Frank, ve kterém se hlavní hrdina zmítá mezi touhou po úspěchu a uznání a uchováním své umělecké svobody a integrity.

Dokument Iluze mapuje současné orbánovské Maďarsko, a když si pozve ČT24 režisérku Kateřinu Turečkovou do diskuze o současných Uhrách, můžete čekat cokoliv, jen ne vlažné emoce.

Filmový portrét hudebníka a spisovatele Davida Toopa Nesliboval jsem vám procházku růžovou zahradou je přednáška a DJ set v jednom. Zážitek jako stvořený pro rozšíření obzorů a představ o tom, co hudba je a co může být.

 

 O rozčeření stojatých vod se každoročně snaží hudební sekce. Na tvrdší kytarovou notu zahrají v pátek večer Panenské plameny, Tosiro a Fotbal. Babičku raději do Domina neberte, asi by se jí nelíbila ani následující afterparty pražského djského kolektivu Wrong.

Sobota vymění kytary za synťáky, ale hlučnost zůstane. Představí se B4, Dead Pigeon Dub + Escher Fucker a producent Strachkvas. Pro stopaře nového zvuku ideální, ale babičku a děti vezměte spíše až na společný nedělní koncert Lesní zvěře a cimbálové muziky Petra Mičky. Ukáže se, že nejeden rád podupe nožkou na fúzi jazzu a horňácké cimbálky.

 

 Každoročním nedělním venkovním koncertem, tentokrát na prostranství u pramene Aloiska, se dostáváme k jednomu z hlavních cílů Luhovaného Vincenta – intervenci do veřejného prostoru Luhačovic a překvapování lázeňských hostů. Třeba novým projektem PLI Viktora Černického na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu, který se uskuteční ve vstupní hale Společenského domu.

Svou pozornost vzbudí pod pramenem Ottovky taneční performance tvůrčího dua z Izraele – tanečnice, performerky a choreografky Chen Nadler a hudebníka Daniela Motola. Dojde nejen k propojení lidí mezi sebou, ale i lidí a přírody.

V unikátním prostředí Slunečních lázní se odehraje představení, které Divadelní noviny nominovaly na Cenu za nejlepší alternativní divadlo – Ferdinande! souboru Lachende Bestien.

 

Výstavní program festivalu dokáže, že umění už dávno nejsou jen obrazy.

Krátká akce umělecké skupiny Rafani bude jednoduchým, ale výrazným gestem k reflexi české národní identity.

V jeskyňce nad Ottovkou bude po celou dobu festivalu instalovaná skladba Reverb Slávy Sobotovičové. Autorka kolážovitě skládá samply převzatých skladeb a folklorních písní, které sama nazpívala.

 

 Obrovské množství kultury bude protknuto pohodlnými pauzami na kávu a setkání v kavárně Jizba, kde bude opět sídlit hlavní festivalové centrum, toulání se mezi prameny nebo třeba společným koupáním v Městské plovárně. Koneckonců není to tak dávno, co Luhovaný Vincent prostřednictvím svého ročníkového hesla vzkazoval: „Zpomal!“