„Vítejte v pyrocénu, geologické epoše ohně, jež je dmýchána ohromujícím afektem strachu a hrůzy a kterou komplikuje naprostá neschopnost dobrání se odpovědnosti.“ T. J. Demos

 

Symbol zániku i nového začátku. Fascinující a děsivý živel ohně, bez tvaru a kontur a přitom tak prudký ve své síle i rozsahu. V posledních letech jsme byli vzdálenými svědky neuvěřitelných událostí spalování naší planety. Vzpomeňme si na plameny sežehnutou Austrálii, sibiřské požáry či ničivá magmatická řečiště na nedávno zasažené Sicílii.

 

Oheň je poslední ze čtyř živlů, na které se Galerie Mimochodem během roku 2021 zaměří. Na výstavě Fontána ohně jej představí vizuální umělec Lukáš Kováčik prostřednictvím velkoformátové koláže vycházející ze zemských struktur, struktur nerostů, plodů sopečné činnosti, tání permafrostu či pohybu tektonických desek. Přiblíží tak jinak skrytou vizuální bohatost a přitažlivost tohoto živlu. Vzniklé struktury jsou přímo či velmi úzce spjaté s vydáváním horké energie vytvářející impozantní rytmické obrazy plné praskání, destrukce i vzniku něčeho nového, vzešlého z dříve probíhající přírodní katastrofy.

 

kurátorka: Maro Hajrapetjan
supervize: Lenka Sýkorová

 

Výstava vznikla s podporou Magistrátu hlavního města Prahy, Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, Domova sociálních služeb Vlašská, Sprinter studia v Praze a ArtMap.