U příležitosti české premiéry dokumentu o umělkyni a aktivistce Nan Goldin Všechna ta krása a zabíjení (Laura Poitras, 2022) představuje v kině Edison Filmhub své aktuální, post-pandemické dílo světově uznávaná fotografka Marie Tomanová.

 

Tomanová se ve své tvorbě inspiruje mj. temným dokumentárním svědectvím “The Ballad of Sexual Dependency” (1985) Nan Goldin v tomto odvážném dokumentárním svědectví vypráví newyorský příběh extáze a bolesti, osobní i té komunitní, zobrazující místní undergroundový svět na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se vší jeho sexuální i drogovou nespoutaností.

 

Vlastní fotky Tomanové ze série New York New York však pevně drží prsty na tepu současného města, které kdysi bylo jejím vlastním vzdáleným snem. Skrze formát slideshow, tedy stejně jako byla představeno dílo “The Ballad of Sexual Dependency”, se Tomanová dívá empaticky do tváří těch, jež se odlišují a projevují svou individualitu, pro kterou umělkyně vytváří ve svých fotografiích bezpečný prostor. 

 

New York pro ni zároveň nikdy není pouze městem na rozlehlém kontinentu ani finální destinací, je pro ni ale samostatnou entitou, postavou, která ožívá, dýchá, sleduje a hlavně prožívá. Tomanová tak svými portréty kompletně převrací vztah, jaký mezi sebou běžně pojí figuru a pozadí.

 

New York v hledáčku Tomanové lidé nenavštěvují, New Yorkem se pouze stávají. 

 

Slideshow bude možné zhlédnout každý den od od 17:00 do 23:00 v Edison Café.